Szczecin Classic to największy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki klasycznej na Pomorzu Zachodnim. Podczas festiwalu odbywa się międzynarodowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski, Niemiec i Europy oraz konkurs na rezydencję zespołu kameralnego. Szczecin Classic to spotkanie młodych wybitnie utalentowanych muzyków z wyjątkowymi profesorami, solistami światowych scen. Z kursów muzycznych korzystają nie tylko ambitni studenci, ale również młodsi melomani, którzy mają okazję zdobyć bogate doświadczenie i nawiązać wartościowe kontakty.
Szczecin Classic poprzez ciekawy dobór repertuaru i miejsc koncertów corocznie utrwala relacje ze szczecińską publicznością, jak również dociera do nowych odbiorców. W przełamaniu barier, które pojawiają się na drodze do nowych słuchaczy oprócz wieczornych koncertów w różnorodnych składach – czy to kameralnych, czy orkiestrowych, pomagają wydarzenia towarzyszące, które są nieodłącznym elementem Festiwalu. Wśród propozycji spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców miasta w okresie majówkowym można znaleźć poranną gimnastykę z klasyką w parku, happeningi muzyczne w centrum miasta, naukę tańca, otwarte wykłady dla przyszłych artystów oraz warsztaty tematyczne.
W czwartej edycji Festiwalu, która odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 3 maja 2022 roku na koncertach i kursach muzycznych będą gościć wybitni muzycy, w tym koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej – Daniel Stabrawa, liderka Szymanowski Quartet – Agata Szymczewska, Emanuel Salvador- koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra; Tomasz Tomaszewski – Profesor skrzypiec UDK w Berlinie; Konstantin Heidrich- profesor wiolonczeli UDK w Berlinie; Adam Klocek – wiolonczelista, laureat Grammy; Andriy Viytovych – Profesor altówki w Akademii Muzycznej w Londynie oraz Michał Francuz – wybitny polski pianista.
Tegoroczna edycja Festiwalu dedykowana jest muzyce polskiej XX i XXI wieku. Muzyka nowa i najnowsza to zbiór wspaniałych utworów, zarówno bardzo znanych jak i tych nieco zapomnianych kompozytorów, takich jak Kazimierz Serocki, czy Mieczysław Weinberg. Szczecin Classic to idealna sposobność do zapoznania się z ukrytym w niej, tak aktualnym historycznie przekazem. Ponadto na koncertach zabrzmi twórczość brawurowych kompozytorów: Wojciecha Kilara, Pawła Łukaszewskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego, czy Romualda Twardowskiego.
W ramach projektu działalność zainauguruje polski zespół kameralny „Polish piano quartet”, który podczas festiwalu zaprezentuje utwory światowej literatury muzycznej. W międzynarodowym składzie znaleźli się: Emanuel Salvador- skrzypce, Emilia Goch Salvador- altówka, Adam Klocek- wiolonczela i Michał Francuz- fortepian. Ponadto podczas koncertu otwierającego festiwal wystąpi laureat konkursu na rezydencję zespołu kameralnego, który oprócz nagrody finansowej, otrzyma możliwość wykonania koncertu. Będzie on streamowany na żywo przez Polskie Radio PR 2 oraz w Internecie.
Tegoroczna edycja Festiwalu wybrzmi pod hasłem „z klassą”. „Z klassą” podczas sześciu koncertów głównych prezentować będziemy polski i międzynarodowy repertuar w wykonaniu artystów światowej sławy, profesorów i kursantów współtworzących zespoły kameralne i aż 2 orkiestry, które zagrają na wielkim finale Festiwalu w Filharmonii Szczecińskiej!
Szczecin Classic to doskonały wybór nie tylko dla melomanów i mieszkańców Szczecina. Inspirujące koncerty, happeningi, wydarzenia specjalne oraz słynna „Maltówka” wykraczają daleko poza grancie miasta, wpływając na atmosferę całego Regionu i tryskając wszechogarniającą energią muzyki.
Koncerty
27.04.2022, 19:30 „Kameralnie, konkursowo” As-SAI Piano Trio (zwycięzca konkursu na rezydencję), Radio Szczecin
As-SAI Piano Trio w składzie:
Sławomira Wilga - skrzypce
Anna Banaś - wiolonczela
Izabela Wilga – fortepiano
Kameralnie, konkursowo, ale z przytupem! Pomimo kameralnego składu - trio zwyciężczyń konkursu na rezydencję As-SAI Piano Trio to będzie otwarcie w wielkim stylu. Taka delikatność z charakterem. I wielkim muzycznym talentem!
29.04.2022, 19:30 „Legendarnie” Polish Piano Quartet, Posejdon Center, Szczecin
Program:
Joly Braga Santos - Piano Quartet
Astor Piazzolla - The Four Seasons of Buenos Aires
Joaquin Turina - Piano Quartet in A minor, Op.67
Astor Piazzolla- Libertango
Polish Piano Quartet
Emanuel Salvador- skrzypce
Emilia Goch Salvador- altówka
Adam Klocek- wiolonczela
Michał Francuz - fortepian
Tryptyk wielkich kompozytorów rodem z Lizbony, Sewilli i Buenos Aires. Legendarne dzieła w wykonaniu mistrzów. Po raz pierwszy na scenie - Polish Piano Quartet. Muzyczna podróż w nieznane, ale pod świetnym przewodnictwem!
0.04.2022, 19:30 „A la polacca”, Willa Lentza, Szczecin
Mikołaj Piotr Górecki- Uwertura op. 16
Grażyna Bacewicz- Kwartet smyczkowy (młodzieńczy) na czworo skrzypiec
- Allegretto.Allegro giocoso
- Andante tranquillo
III. Molto allegro
Jacob Gordon- Suita na osiem altówek
Richard Strauss – Capriccio op. 85
Artyści:
Agata Szymczewska - skrzypce
Emanuel Salvador - skrzypce
Andriy Viytovych – altówka
Zespoły Kameralne Szczecin Classic
Młodość i doświadczenie. Po raz pierwszy na scenie zaprezentują się tegoroczni kursanci „Szczecin Classic Academy”, a wspierać ich będzie znamienite grono pedagogów. Perełki kameralistyki w akademickiej oprawie.
01.05.2022, 19:30 „Sentymentalnie”, Technopark Pomerania, Szczecin
Mieczysław Weinberg- Kwintet Fortepianowy op. 18 cz. I Moderato con moto
Johannes Brahms – Sekstet Smyczkowy nr 1 B-dur op. 18 cz. I Allegro ma non troppo
Robert Schumann- Kwintet Fortepianowy Es-dur op. 44 cz. I Allegro Brillante
Artyści:
Tomasz Tomaszewski – skrzypce
Konstantin Heidrich – wiolonczela
Michał Francuz – fortepiano
Zespoły Kameralne Szczecin Classic
W kwintecie fortepianowym zagrają akademicy „Szczecin Classic Academy” po raz drugi. Doborowe towarzystwo mistrzów i znakomity repertuar. Emocje i rywalizacja z samym sobą. To gwarancja jakości.
02.05.2022, 19:30 „Solistycznie”, Kościół pw. św. J. Ewangelisty w Szczecinie
Ignacy Feliks Dobrzyński- Sekstet Smyczkowy Es-dur op. 39 cz. I Sestetto i cz. II Menuetto
Wolfgang Amadeusz Mozart- Kwintet Smyczkowy D-dur KV593 cz. I Larghetto
Wojciech Kilar- Orawa w opr. na 8 wiolonczel, aranżacja Zdzisław Łapiński
Tansman Trio:
Franciszek Schubert - Trio smyczkowe B-dur D.471
Krzysztof Penderecki - Trio smyczkowe
Artyści:
Daniel Stabrawa – skrzypce
Konstantin Heidrich - wiolonczela
Zespoły Kameralne Szczecin Classic
Do trzech razy sztuka…i to jaka! Kwintet, sekstet, a nawet oktet i to wiolonczelowy! Dobrzyński, Mozart i Kilar. Pedagogiczna czołówka i zdolni kursanci. Piękny akcent na wyjątkowe majowe święto.
03.05.2022, 19:30 „Wielki finał na dwie orkiestry”, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Na wielki finał festiwalu nie jedna, ale moc dwóch orkiestr, w brawurowym polskim repertuarze.
Awangarda nowej muzyki polskiej na stulecie urodzin Kazimierza Serockiego, ponadczasowy folklor autorstwa Wojciecha Kilara, specjalna aranżacja dzieła szczecińskiego mistrza minimalizmu Piotra Klimka oraz po raz drugi w historii najnowsze dzieło Mikołaja Góreckiego, dedykowane BNO.
Do tego czołówka europejskich solistów i koncertmistrzów takich jak maestro Daniel Stabrawa, Tomasz Tomaszewski, Emanuel Salvador, Konstantin Heidrich z towarzyszeniem orkiestry festiwalowej Szczecin Classic oraz Baltic Neopolis Orchestra. Prologiem do tego wyjątkowego wydarzenia będzie występ Tansman Trio, zespołu rezydenta tegorocznej edycji festiwalu.
Wielkie gratka muzyczna i prawdziwe święto polskiej muzyki w Złotej Sali Filharmonii. Na 3 Maja, wielki finał Szczecin Classic!
Program:
Aleksander Tansman - Trio Smyczkowe nr 2 cz. III Scherzo i cz. IV Finale- Tansman Trio
Piotr Klimek – Borderline II
Mikołaj Piotr Górecki - Druga Przestrzeń op. 55 na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową
Wojciech Kilar - Orawa na kameralną orkiestrę smyczkową
Kazimierz Serocki - Sinfonietta Per Due Orchestre D'archi
Romuald Twardowski - Oberek na orkiestrę smyczkową
Romuald Twardowski – Oberek
Artyści:
Daniel Stabrawa- skrzypce
Tomasz Tomaszewski- skrzypce
Emanuel Salvador- skrzypce
Piotr Kosarga- skrzypce
Emilia Goch Salvador- altówka
Konstantin Heidrich- wiolonczela
Tansman Trio
Orkiestra Szczecin Classic
Baltic Neopolis Orchestra
Wydarzenia towarzyszące
Maltówka, choć w tym roku biało-czerwona, ma wiele odcieni i koneksji. Tanecznym krokiem wejdziemy do świata folkloru, pogimnastykujemy się nie tylko z klasyką, ale i z „klassą”. Poza klasycznymi koncertami pojamujemy z Chango i artystami Kontrapunktu, a najmłodszych zaprosimy do kina! Kwietniowo-majowa maltówka zabrzmi z impetem nie tylko na altówkach!
Gimnastyka z klasyką
Pod błękitnym niebem, na zielonej trawie. Zaproszenie na kolejną odsłonę gimnastyki z klasyką jest nie do odrzucenia! Delikatne i kojące skojarzenia z muzyką klasyczną postaramy się zastąpić energetycznymi i motywującymi. W sam raz na wiosenne przebudzenie.
Classic session z Chango
Fuzja dźwięków, gatunków i instrumentów. W tym przypadku klasyka będzie dążyć do stworzenia improwizacji…idealnej! Muzycy Szczecin Classic i grupa Chango, a także artyści festiwalu Kontrapunkt. „Nuta przeciw nucie”. Nikt nie wie co się wydarzy, pewno jest tylko to, że to będzie dobre granie, granie „z classą”.
Folklor Classic – nauka tańca dla mieszkańców
Na trzy i na trzy czwarte. Poloneza i mazura. Tradycyjnie i z „klassą”, ależ to będzie nauka. Dla najmłodszych i dojrzałych, pod czujnym okiem i ze wsparciem grupy „Szczecinianie”. W przeddzień ważnych biało-czerwonych Świąt, w tym roku tańczymy na ludowo, maltówkowo.
Orkiestra jak z bajki
Na spotkanie z ulubionymi postaciami bajek Disney’a zapraszają hity muzyki klasycznej, tajemniczy seans kinowy dla dzieci i ich rodziców w DK „Krzemień”, to powrót do wspomnień, dzieciństwa, zabawy i uniwersalnego języka jaką jest muzyka!
28.04.2022, 18.00 - pokaz filmowy „Orkiestra jak z bajki” dla dzieci, Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie
29.04.2022, 22:00 - „Classic session z Chango”, Piwnica Kany, Szczecin
01.05.2022, 11:00 – Gimnastyka z klasyką dla dzieci, 12:00 – dla dorosłych, Park Kasprowicza
01.05.2022, 17:00 – 18:00 – Folklor Classic – nauka tańca dla mieszkańców, Pomnik Trzech Orłów, Szczecin