Wojciech Nowicki, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi, wyznał, że w całej historii tej sceny, sięgającej 1967 roku, tytuły barokowe wystawione zostały... trzykrotnie. Podobnie wygląda sytuacja w innych polskich operach. Zdaniem Nowickiego to kwestia braku w kraju kompetentnych wykonawców oraz zainteresowanej tego typu repertuarem publiczności.
Nie zgodzili się z tym stwierdzeniem propagujący muzykę barokową Jan Tomasz Adamus oraz Cezary Zych. Trudno zaprzeczyć, że na festiwalowe wykonania dzieł Händla, Vivaldiego czy Rameau przychodzą tłumy młodej publiczności. Z kolei Anna Radziejewska - śpiewaczka zajmująca się także pedagogiką - przekonywała, że w Polsce jest coraz więcej możliwości edukacyjnych, jeśli chodzi o dawny repertuar wokalny.
A może problemem jest brak zainteresowania operą (nie tylko barokową) samych muzyków?! Jeden ze studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie stwierdził w Dwójkowej sądzie: - Barok już minął. Trzeba iść do przodu...
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Jacek Hawryluk
Goście: Jan Tomasz Adamus (szef Capelli Cracoviensis), Cezary Zych (dyrektor festiwali Muzyka w Raju oraz Poznań Baroque), Anna Radziejewska (śpiewaczka specjalizująca się w repertuarze barokowym), Piotr Kamiński (krytyk muzyczny)
Data emisji: 8.12.2014
Godzina emisji: 18.00
mm, pg