Pieśni angielskich szaleńców w Barcelonie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 14:36
Znakomity kontratenor Xavier Sabata w towarzystwie Ensemble Pulcinella pod dyrekcją Ophélie Gaillard prezentuje program złożony z kompozycji m.in. Henry'ego Purcella.
Grafika według portretu Henryego Purcella
Grafika według portretu Henry'ego PurcellaFoto: wikimedia/domena publiczna

W XVII-wiecznej Anglii szaleńcy działali na wyobraźnię artystów jako postacie z jednej strony odrzucone przez większość, z drugiej zaś wzbudzające litość. Dzięki swej ułomności ludzie ci mogli liczyć na specjalne traktowanie, dysponując swoistym zezwoleniem na łamanie surowych norm społecznych. I to właśnie inspirowało kompozytorów, których dzieła zabrzmiały w sali koncertowej Oriol Martorell w Barcelonie. Zapraszamy na retransmisję koncertu.

Program:

Michel Farinel Faronells division upon a ground; Anonim The noble man; John Weldon Reason, what art thou?; Anonim Mary Maudling Masque; John Eccles Must then a faithful lover go?; Gottfried Finger While I with wounding grief did look; Anonim The ladies; John Eccles Restless in thought; John Blow Preludium na klawesyn; John Eccles I burn, my brain consumes to ashes; Henry Purcell Chaconne tirée du Dioclesian, two in one upon a ground; Henry Purcell From rosy bow'rs; Anonim The furies; Henry Purcell Bess of Bedlam: From silent shades; Anonim Cuperaree or Graysin; Daniel Purcell Morpheus, thou gentle; Henry Purcell O Solitude

Xavier Sabata - kontratenor, Ensemble Pulcinella, dyr. Ophélie Gaillard

(2.05.2017, Oriol Martorell Hall, L'Auditori, Barcelona)

***

Na "Filharmonię Dwójki" w środę (20.09) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Klaudia Baranowska.

mc/mz

Czytaj także

Furia. Nieopanowany gniew okiem filozofa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 23:00
O nieopanowaniu w "Rachunku myśli" Barbara Schabowska rozmawiała z prof. Robertem Piłatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy żałoba jest ceną za miłość?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 23:00
Czy strata, w jej wielu wymiarach, nie jest po prostu częścią naszego życia? O tym w "Rachunku myśli" rozmawialiśmy z psycholog Ewą Głód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poszukiwanie samego siebie? Narcyz u psychoanalityka

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 11:00
W "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o narcyzmie - jednym z najpopularniejszych, ale też i najbardziej wieloznacznych pojęć w psychoanalizie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sny, lęki, pomyłki. Zwiedzamy nieświadomość

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 14:00
O jednym z najbardziej tajemniczych obszarów umysłu rozmawialiśmy w "Rachunku myśli" z terapeutką psychoanalityczną Ewą Głód.
rozwiń zwiń