Międzynarodowy Dzień Opery celebruje to, czym opera się stała, i to, że we współczesnym świecie ważniejsza jest nawet niż w przeszłości. Marc Scorca, Opera America
Pierwszy Międzynarodowy Dzień Opery
25 października 2019 roku – rocznica urodzin Georges’a Bizeta i Johanna Straussa II, kompozytorów wyjątkowo zasłużonych dla twórczości operowej i operetkowej – wyznaczony został na pierwszy w historii dzień, w którym celebrować będziemy powstanie i istnienie opery.
Pomysł powołania tej inicjatywy zrodził się na pierwszym Światowym Forum Opery, zorganizowanym przez Teatro Real Madrid w kwietniu 2018 roku, a jej przeprowadzenia podjęły się trzy światowe instytucje: Opera Europa, Opera America i Ópera Latinoamérica, które przy wsparciu UNESCO i Międzynarodowego Instytutu Teatralnego chcą przypominać ludziom o roli i znaczeniu tego rodzaju ekspresji artystycznej i ochronie dorobku operowego jako bogactwa kulturowego.
Na obchody Międzynarodowego Dnia Opery składają się premiery i przedstawienia operowe na całym świecie, informacje o międzynarodowej współpracy muzycznej, programy edukacyjne dla dzieci, a w sam dzień obchodów – akcja #WorldOperaDay w social mediach, w której chętni mogą dzielić się krótkimi filmikami ilustrującymi ich związek z operą.
***
Rok Stanisława Moniuszki - serwis specjalny
Akcja opery została umiejscowiona w dworku polskim i przywołuje czasy, gdy stan szlachecki cechował się określonym etosem, na który składała się tradycja honorowo danego słowa, czyli właśnie verbum nobile.
Program:
Stanisław Moniuszko Verbum nobile - opera w 1 akcie (wykonanie koncertowe).
Wykonanie: Leszek Skrla - baryton; Patryk Rymanowski - bas; Maciej Nowacki - bas; Iwona Hossa - sopran; Wojciech Gierlach - baryton; Polska Orkiestra Radiowa (obecnie OPR); Chór Polskiego Radia, dyr. Łukasz Borowicz.
***
Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki
Prowadziła: Róża Światczyńska
Data emisji: 25.10.2019
Godzina emisji: 19.00
am/mko/at