Misteria Paschalia - Collegium Vocale Gent na Wielki Piątek

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2025 08:00
"Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha po raz pierwszy zabrzmiała w Wielki Piątek 1724 roku w kościele św. Mikołaja w Lipsku. Po przeszło 300 latach dzieło to podczas festiwalu Misteria Paschalia wykonał zespół Collegium Vocale Gent wraz ze znakomitym wsparciem śpiewaków. 
Collegium Vocale Gent
Collegium Vocale GentFoto: Collegium Vocale Gent/materiały prom.

Program:
  • Jan Sebastian Bach Johannes-Passion BWV 245

wykonawcy:

  • Reinoud Van Mechelen – tenor (Ewangelista)
  • Krešimir Stražanac – bas (Jezus), Philipp Kaven – baryton (Piłat)
  • Grace Davidson – sopran
  • Alex Potter – kontratenor
  • Guy Cutting – tenor
  • Johannes Kammler – bas
  • Collegium Vocale Gent, dyr. Philippe Herreweghe

Festiwal Misteria Paschalia 2025 (Kraków, Centrum Kongresowe ICE)

***

Historia męki w Ewangelii św. Jana różni się od tej opowiedzianej przez pozostałych trzech ewangelistów – u Jana nacisk położony jest na boskie pochodzenie Jezusa, który nie staje się tu tak ludzki jak w innych Ewangeliach. Nie jest barankiem prowadzonym na rzeź, lecz Panem i Władcą, który nie zna strachu. Wie wszystko, co się wydarzy, łącznie z tym, że śmierć na krzyżu nie będzie końcem – wie, że pokona śmierć.

Tę myśl w głęboki sposób oddają dźwięki i słowa "Pasji według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha. Naszym przewodnikiem przez muzyczne arcydzieło i pełną symboliki historię jest Ewangelista – solista, który w sposób niezwykle sugestywny przekazuje biblijny tekst: od wyciszonych, lecz pełnych napięcia, pierwszych scen męki, do poruszających, graniczących z afektem scen sądu i ukrzyżowania. Bach uzupełnił ponadto ewangeliczny przekaz poezją pasyjną autorstwa Bartholda Heinricha Brockesa, Christiana Heinricha Postela czy Christiana Weisego oraz słowami tradycyjnych pieśni kościelnych – tak powstała mistyczna i głęboko poruszająca opowieść o męce, ale przede wszystkim o triumfie Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

[materiały pras. organizatora festiwalu]

***

Na transmisję koncertu w audycji "Filharmonia Dwójki" w piątek zaprosiła Magdalena Łoś.

pg/k

Czytaj także

Antonio Florio: zainteresowanie muzyką dawną było herezją

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 17:15
- We włoskich konserwatoriach uczono zgodnie z dziewiętnastowieczną praktyką: fortepian, kompozycja, śpiew, muzyka klasycyzmu. Zainteresowanie muzyką dawną uznawano za herezję. Ten repertuar nie zasługiwał na miejsce w programie nauczania. To mi jednak nie przeszkodziło – mówił w Dwójce wybitny włoski dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misteria Paschalia. "Vincent Dumestre jak mało kto czuje genius loci Krakowa"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 15:54
- Wybór Vincenta Dumestre na dyrektora artystycznego mógł się wydawać osobisty, bo jak niewielu może zagranicznych artystów czuje idealnie genius loci, a także potencjał artystyczny miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości w Krakowie na festiwalu Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń