Saint-Saëns i szwajcarscy klasycy w Brnie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 10:00
V Koncertem fortepianowym Camille'a Saint-Saënsa uzupełnił Jean-Yves Thibaudet symfoniczny program z dzieł Honnegera, Schoecka i Hubera.
Sekcja dęta blaszana Brneńskich Filharmoników miała swoje pięć minut we współczesnych utworach kompozytorów szwajcarskich
Sekcja dęta blaszana Brneńskich Filharmoników miała swoje pięć minut we współczesnych utworach kompozytorów szwajcarskichFoto: PAP/CTK Photo/Vaclav Salek

Ostatni w dorobku Koncert F-dur skomponował Camille Saint-Saëns w roku 1896 na własny koncert jubileuszowy. Od czasu stworzenia IV Koncertu minęło lat dwadzieścia. Kompozytor napisał partię solową z myślą o sobie i wykonał dzieło z wielkim sukcesem: publiczność była zachwycona, krytycy nie mieli zastrzeżeń.
W V Koncercie dostrzegamy wszystkie cechy stylu Saint-Saënsa: wyczulenie na barwy orkiestry i fortepianu, piękno melodii, subtelną, typowo francuską harmonię i efektowną, kipiącą rytmiczną energią partię solową. Artysta skomponował dzieło podczas swojej niemal corocznej zimowej wyprawy do Egiptu. W środkowej części kompozytor wykorzystał pieśń nubijską, którą usłyszał śpiewaną przez żeglujących Nilem marynarzy.

Program:

Klaus Huber Beati pauperes II

Camille Saint-Saëns V Koncert fortepianowy F-dur op. 103

Othmar Schoeck Sommernacht op.58

Arthur Honegger III Symfonia "Liturgiczna"

Wyk. Jean-Yves Thibaudet - fortepian; Chór Teatru Miejskiego w Brnie, Orkiestra Symfoniczna w Brnie, dyr. Mario Venzago

***

Na retransmisję koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" w czwartek (9.04) w godzinach 19.00-21.30. Program poprowadzi Ewa Szczecińska.

mm/mc

Czytaj także

Wielcy wynalazcy muzyki amerykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 15:00
Zapraszamy do wysłuchania drugiej audycji z cyklu "Bariera dźwięku" poświęconej korzeniom i specyfice nowej muzyki amerykańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Penderecki i nierozpoczęty utwór o "wielkiej rzezi"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 17:00
Swój nowe dzieło kompozytor poświęcił ofiarom I wojny światowej. "Dies illa", które zakończyło Festiwal Beethovenowski, Krzysztof Penderecki pozbawił jednak początku...
rozwiń zwiń