Kanadyjski "kompozytor przeklęty" i jego Japonia

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 09:50
Na kwietniowym koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zabrzmiały dzieła Claude'a Viviviera oraz Brahmsa i Beethovena.
Japonia ma wiele twarzy. To nie tylko sushi i anime, ale też bogata tradycja i wielobarwna kultura
Japonia ma wiele twarzy. To nie tylko sushi i anime, ale też bogata tradycja i wielobarwna kulturaFoto: CC0 Public Domain (pixabay)

Claude Vivier (1948–1983) przemknął przez życie jak meteor. Tragiczny los nierozerwalnie splótł się z jego dziełem, tworząc legendę współczesnego "poety przeklętego". Fenomenalnie zdolny, rozwijający techniki spektralne, prowadził życie awanturnicze – wypełnione egzotycznymi podróżami i intensywnymi związkami homoseksualnymi. Zginął ugodzony w serce z ręki chłopca, któremu płacił; tego samego wieczora, kiedy go spotkał; zostawiwszy na biurku nieukończony utwór pt. "Glaubst du an die Unsterblichkeit der Seele?" ("Czy wierzysz w nieśmiertelność duszy?") z tekstem, w którym przewidział taką śmierć.

"Zipangu" (tak nazywał Japonię w swym Opisaniu świata Marco Polo) na 13 smyczków, z roku 1980, to muzyka niezwykle żarliwa, choć szorstka. Jak w wielu utworach spektralnych, opozycję konsonans/dysonans zastępuje tu antagonizm między dźwiękiem a szumem (uzyskiwanym m.in. przez zwiększony nacisk smyczka).

(Marcin Trzęsiok)

***

Program:

Claude Vivier Zipangu na 13 instrumentów smyczkowych

Ludwig van Beethoven I Koncert fortepianowy C-dur op. 15

Johannes Brahms I Symfonia c-moll op. 68

Wyk. Lars Vogt - fortepian; Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Alexander Liebreich

(Katowice, 24.04.2015)

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w piątek (1.05) w godzinach 19.00-22.00. Program poprowadzi Grzegorz Dąbrowski.

materialy promocyjne/mm/bch

Czytaj także

Alexander Liebreich: Mahler przeczuwał śmierć dziecka

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 15:00
W finale Festiwalu Beethovenowskiego zabrzmiały "Kindertotenlieder" do poezji Friedricha Rückerta napisanej po utracie szóstki dzieci. Ale, zdaniem szefa NOSPR, Mahler zawarł w nim osobistą tragedię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Slamet Abdul Sjukur - muzyczny innowator z Azji

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 16:00
W marcu 2015 roku zmarł Slamet Abdul Sjukur - muzyk, którego dorobek to ważna część kultury Indonezji. Szczęśliwie kilka miesięcy temu udzielił wywiadu Dwójce.
rozwiń zwiń