W programie festiwalu znalazło się 11 koncertów. W tej edycji zaprezentowane będą przede wszystkim arcydzieła muzyki francuskiej w wykonaniu najsłynniejszych zespołów, dyrygentów i solistów z Francji oraz innych państw Europy.
Pieczę nad programem i kształtem artystycznym tegorocznej edycji wydarzenia sprawuje czołowy francuski dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny zespołu Le Poeme Harmonique, Vincent Dumestre. Wystąpi on wraz ze swoją formacją na czterech koncertach.
Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij rysując instrument
Misteria Paschalia będą się składać z dwóch głównych pasm programowych. Główne - zatytułowane Vanitas (Marność) zainauguruje w Wielki Poniedziałek polska prapremiera dzieła Claudia Monteverdiego "Selva Morale e Spirituale" w kościele św. Katarzyny. W Wielki Wtorek w kościele Bożego Ciała zabrzmi muzyka kompozytorów francuskiego baroku: Michela Corrette'a, Marca-Antoine'a Charpentiera i Jeana Gillesa. Szczególnie interesująco zapowiada się "Messe des Morts" (Requiem) mało znanego w Polsce Jeana Gillesa. Będzie to pierwsze w Polsce wykonanie jego mszy żałobnej.
W Wielką Środę w kościele św. Katarzyny odbędzie się światowa prapremiera oratorium "Il terremoto" ("Trzęsienie ziemi") włoskiego kompozytora Antonia Draghiego. W Wielki Czwartek w Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmi monumentalne dzieło niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna - "Brockes-Passion". "Stabat Mater" włoskiego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego zostanie wykonane w tej samej sali w Wielki Piątek.
Julia Leżniewa: najbliższa jest mi muzyka, którą lubi mój głos
Tradycyjnie już wielkosobotni koncert odbędzie się w znajdującej się 101 metrów pod ziemią zabytkowej Kaplicy św. Kingi Kopalni Soli w Wieliczce. Widzowie usłyszą "Stabat Mater" autorstwa XVIII-wiecznego włoskiego kompozytora Luigiego Boccheriniego.
W Wielką Niedzielę w ICE Kraków królować będzie muzyka wybitnego francuskiego kompozytora barokowego i wieloletniego dyrektora orkiestry przy wersalskiej Chapelle Royal - Michela Richarda de Lalande'a. Po raz pierwszy na świecie zostaną wykonane jego "Te Deum" i motety.
W Poniedziałek Wielkanocny, na zakończenie festiwalu w ICE Kraków podczas recitalu Arie e concerti zabrzmią najpiękniejsze fragmenty ze słynnych oper Antonia Vivaldiego i George'a Friderica Handla.
Drugim pasmem koncertowym będzie Tenebrae (Ciemność), czyli cykl nastrojowych wieczornych koncertów, odbywających się zawsze o godz. 23 w bazylice Bożego Ciała, będących prezentacją muzycznych opracowań francuskich kompozytorów, jakich dokonali do tekstów Lamentacji Jeremiasza. W Wielki Wtorek po raz pierwszy polska publiczność usłyszy "Ciemne jutrznie" Sebastiena de Brossarda. W Wielką Środę zaplanowano światową premierę "Lecons de Tenebres Pour Le Jeudi Saint" Charlesa de Villeneuve'a.
Trybunał wybrał najlepsze nagranie "Stabat mater"
Jak poinformowali organizatorzy, począwszy od 14. edycji festiwal Misteria Paschalia rozpoczyna współpracę z francuskim kanałem Mezzo, poświęconym w całości muzyce poważnej i jazzowej. Telewizja ta będzie transmitować koncert inauguracyjny. Zaplanowano również dwie retransmisje koncertów oraz cykl programów relacjonujących wielkotygodniowe wydarzenia, prezentujących wnętrza sakralne Krakowa, Kopalnię Soli w Wieliczce i oddających atmosferę Świąt Wielkiej Nocy pod Wawelem.
W ramach festiwalu przygotowano specjalną atrakcję dla seniorów - bezpłatne próby otwarte, które odbędą się w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE. Dla młodych melomanów organizatorzy przygotowali wieczorne warsztaty młodzieżowe w ramach cyklu Tenebrae. Odbędą się one wieczorem w Wielką Środę i Wielki Czwartek w sali wykładowej w podziemiach Bazyliki Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.
Honorowy patronat nad krakowskim festiwalem objął Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce.
pp/PAP