Actus Humanus. Delphine Galou o zwycięstwie Prawdy nad Pięknem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 10:00
- Postaci, którą gram chodzi o pozbycie się iluzji, które mogą być zgubne. Potrzebne są tutaj mądrość i prawda - opowiadała w Dwójce francuska kontralcistka, która wystąpiła na festiwalu Actus Humanus.
Audio
  • Kontralcistka Delphine Galou o swoich ulubionych kompozytorach i oratorium Haendla, w którym wystąpiła podczas festiwalu Actus Humanus (Filharmonia Dwójki)
Delphine Galou
Delphine GalouFoto: materiały prasowe Actus Humanus

ah ok 1200.jpg
Festiwal Actus Humanus Resurrectio na antenie Dwójki

Delphine Galou zagrała w Gdańsku jedną z głównych postaci w oratorium Haendela - "Il trionfo del Tempo e del Disinganno". - To wprawdzie forma oratorium, ale jednocześnie muzyka niezwykle teatralna, bogata dramaturgicznie, która niesie także prawdziwe przesłanie filozoficzne i mądrość - mówiła w rozmowie z Magdaleną Łoś.

Dzieło Jerzego Fryderyka Haendla jest rozprawą między czterema postaciami: Pięknem, Przyjemnością, Czasem i Prawdą. Delphine Galou wcieliła się w tym oratorium w postać Prawdy. - Przyjemność stara się przekonać Piękno, że uroda i młodość nigdy nie przeminą. A w związku z tym trzeba korzystać z życia, cieszyć się jego przyjemnościami. Po drugiej stronie mamy Czas i Prawdę. W jednym z moich recytatywów przemawiam do Piękna słowami: wierzysz, że zawsze będziesz piękna? Spójrz, co zostało z twoich przodków. Myślisz, że wciąż są niezmiennie piękni? Obrócili się w proch i ziarna piasku...

Śpiewaczka podkreśliła, że Haendel należy do jej ulubionych kompozytorów. Wyjaśniła również, dlaczego twórczość tego twórcy, ale i innych barokowych autorów, cieszy się wielką popularnością we Francji.

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: Delphine Galou (śpiewaczka)

Data emisji: 1.04.2018

Godzina emisji: 21.00

bch

Czytaj także

"Bach pisał muzykę z myślą o obsadzie jednogłosowej"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 12:29
- Ale na rynku funkcjonuje wiele chórów, a w środowisku nie brakuje mało ambitnych dyrygentów, dla których praca z głosem solo jest zbyt wymagająca - mówił o twórczości lipskiego kantora Paul McCreesh, jeden z najsłynniejszych dyrygentów naszych czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bernhard Forck: muzyka w NRD była przystanią wolności

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 15:01
- Koledzy z Akademii Muzycznej i z orkiestry dziwili się nam. Uważali, że uprawiamy dziwną muzykę. Szybko jednak zyskaliśmy w Berlinie wierną publiczność, która przychodziła na każdy nasz koncert - mówił w Dwójce koncertmistrz Berlińskiej Akademii Muzyki Dawnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonia Prina: nasze zadanie to ożywić dawny repertuar

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 15:00
- Takie jest moje podejście do śpiewania tej muzyki. Wiem, jest ono dość szczególne. Wielu ludzi to lubi, część nie akceptuje, ale moim celem jest podkreślenie tego, co w tym repertuarze jest żywe, nasze współczesne - mówiła w Dwójce włoska śpiewaczka Sonia Prina.
rozwiń zwiń