RIAS Kammerchor na festiwalu Katowice Kultura Natura

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 13:20
Zapraszamy na koncert chóru, który był pionierem w historycznej praktyce wykonawczej. Transmisja z siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
RIAS Kammerchor
RIAS KammerchorFoto: Matthias Heyde/materiały prasowe

Andsnes 1200.jpg
Leif Ove Andsnes na festiwalu Katowice Kultura Natura

Występy RIAS Kammerchor spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie. Od momentu założenia zespołu, w 1948, RIAS (skrót: Radio in the American Sector, czyli "radio w amerykańskim sektorze", pochodzi od miejsca założenia, które znajdowało się w amerykańskiej strefie okupacyjnej Berlina) stało się wzorcowym przykładem organizacji promującej modernistyczną i współczesną muzykę. W kontekście tej działalności interpretacje dzieł zarówno klasycyzmu, jak i romantyzmu nabrały intensywniejszej barwy oraz głębi. Od 2007 kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest Hans-Christoph Rademann, który rozpoczął nowy etap w zakresie doboru repertuaru oraz kształtowania brzmienia zespołu.

W 2013 Chór Kameralny RIAS otrzymał honorową nagrodę Nachtigall, przyznawaną przez niemiecką krytykę płytową. Trzy lata wcześniej został wyróżniony przez brytyjskie wydawnictwo Gramophone i znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych chórów na świecie.

Chór kameralny RIAS wraz z takimi zespołami jak Rundfunk-Sinfonieorchester oraz Rundfunkchor Berlin należy do grupy zespołów wykonawczych Radia Niemieckiego, którego udziałowcami jest Federacja Republiki Niemieckiej, miasto Berlin oraz rozgłośnia radia Berlin-Brandenburg.


Andsnes1200.jpg
Chopinowskie interpretacje Leifa Ove Andsnesa

W programie koncertu znalazła się religijna twórczość wokalna powstała w czasach Tudorów, która rozwijała się pod przemożnym wpływem szkoły franko-flamandzkiej i muzyki renesansu włoskiego.

Program:

Peter Philips Ecce vicit Leo,  Ascendit Deus ; Richard Dering Ave verum corpus ; Peter Philips Ave verum corpusFantasia d-moll (interludium organowe) ; William Byrd Ave verum corpus ; John Bull Fantasia a-moll (interludium organowe); Philippe de Monte Super flumina Babylonis; William Byrd Quomodo cantabimus; Richard Dering Factum est silentium; Peter Philips Gaudent in coelis; Richard Dering Gaudent in coelis Ave Virgo gloriosa Peter Philips Benedicam Dominum (interludium organowe); Henry Purcell The Blessed Virgin's Expostulation; William Byrd Lulla, lullaby ; Peter Philips Cantantibus organis; Thomas Tallis O nata Lux; John Bull Fantasia d-moll (interludium organowe); William Byrd Ne irascaris, Domine Peter Philips Ave Jesu Christe

Wyk. RIAS Kammerchor, dyr. Justin Doyle

W przerwie koncertu zapraszamy na rozmowy z Januszem Gregorowiczem z RIAS Kammerchor oraz z dyrygentem Aleksandrem Liebrichem, z którymi spotka się Anna Skulska

***

Na "Filharmonię Dwójki" w środę (16.05) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Magdalena Łoś.

materiały prasowe NOSPR/bch/pg

Zobacz więcej na temat: NOSPR muzyka klasyczna
Czytaj także

Lawrence Foster: w Polsce jest wielu wspaniałych młodych artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 14:52
- Młodzi muzycy w Polsce wyznaczają bardzo wysokie standardy artystyczne. Trzeba więcej o nich mówić, chwalić się nimi, wysyłać za granicę, bo wciąż jest tego za mało - mówił w Dwójce znany amerykański dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kuls: jestem zachwycona dziełem Vaughana Williamsa

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 14:20
- To mój pierwszy kontakt z tym kompozytorem. "The Lark Ascending" to niezwykle piękne dzieło, jest w nim wielkie pole do operowania barwami i kolorami - mówiła w Dwójce skrzypaczka Aleksandra Kuls.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leila Schayegh: granie w orkiestrze nie pasuje do mojej osobowości

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 17:06
- Pracując w orkiestrze Opery w Zurichu byłam częścią maszyny tworzącej wielkie projekty, ale nie mogłam się w tym odnaleźć. Lepiej czuję się na scenie, kiedy mogę przekazać słuchaczom to, co sama mam do powiedzenia – powiedziała Dwójce znakomita skrzypaczka.
rozwiń zwiń