Recital Marca-André Hamelina w NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 18:55
Wybitny kanadyjski pianista wystąpił w niedzielę (9.06) w Katowicach w ramach cyklu "Mistrzowskie koncerty kameralne".
Marc-Andr Hamelin
Marc-André HamelinFoto: Sim Canetty-Clarke/materiały pras.

Program:

Mario Castelnuovo-Tedesco Cipressi op. 17, Franz Schubert Sonata fortepianowa A-dur D 959, Alexis Weissenberg Six arrangements of songs sung by Charles Trenet, Gabriel Fauré Nokturn Des-dur op. 63, Fryderyk Chopin Polonez-Fantazja As-dur op. 61, Scherzo E-dur op. 54.

Wyk. Marc-André Hamelin – fortepiano

(Sala Koncertowa NOSPR)

W przerwie koncertu z artystą rozmawiać będzie Krzysztof Dziuba.

***

Marc-André Hamelin jest wirtuozem absolutnym, a zarazem wielkim intelektualistą fortepianu. W każdej interpretacji zachwyca idealnym wyczuciem tempa rubato, olśniewająco bogatą artykulacją i mistrzostwem agogicznym. Prócz oczywistej biegłości technicznej olśniewa słuchaczy umiejętnością wydobycia z instrumentu pięknego i wyrównanego brzmienia oraz imponującą zdolnością analizy formalnej i fakturalnej każdego utworu. Jego sztuka pianistyczna ma w sobie więcej poezji niż burzliwego dramatu, co z pewnością znajdzie doskonałe odzwierciedlenie w realizacji programu dzisiejszego koncertu, złożonego między innymi z Sonaty A-dur D 959 Schuberta, uchodzącej za przejaw „radosnego buntu” wobec sztywnych reguł klasycznych; Poloneza-fantazji Chopina, w którym dopatrywano się kiedyś muzycznego odpowiednika koncertu Jankiela z Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza; oraz Nokturnu Des-dur Faurégo – miniatury wielbionej m.in. przez Alfreda Cortota, który zaliczył ją w poczet największych arcydzieł literatury fortepianowej wszech czasów.

Dorota Kozińska/NOSPR

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzenie: Róża Światczyńska

Data emisji: 9.06.2019

Godzina emisji: 18.00

pg

Zobacz więcej na temat: NOSPR
Czytaj także

Lukáš Vondráček: fortepian może imitować całą orkiestrę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 14:23
- Jak zwykle u Brahmsa, nie chodzi tu o wirtuozerię, tylko o doskonałe wyważenie struktury dzieła artystycznego wyrazu. Fortepian jest instrumentem o bardzo bogatej palecie kolorów, dlatego w takim utworze jak I koncert fortepianowy, który jest swego rodzaju symfonią koncertującą, bardzo ważne jest niuansowanie brzmienia razem z orkiestrą - mówił czeski pianista.
rozwiń zwiń