Najpierw Filip zachwycił się wierszami Jana. Potem Adam zwrócił uwagę na muzykę Filipa, pisaną pod wpływem słów Jana. Wreszcie do sprawy włączyły się Dwójka i Narodowe Centrum Kultury. Skutek jest taki, że w roku 440. rocznicy śmierci Kochanowskiego Adam Strug i Monodia Polska przygotowują koncert z muzyką Filipa Wiki do słów mistrza Jana Kochanowskiego.
Początek z Janem Kochanowskim
Filip Wika ma 19 lat i po raz pierwszy z Janem Kochanowskim zapoznał się w szkolnej ławce. Nie zachwyciły go wówczas teksty naszego narodowego wieszcza, ale szybko się to zmieniło. - Samego Kochanowskiego znam jeszcze ze szkoły. Kiedy o nim się uczyłem nie byłem nim szczególnie zafascynowany. Później znalazłem książkę "Pieśni". Urzekł mnie ten tytuł, zacząłem czytać i urzekłem się tymi tekstami - zdradził.
20:13 _PR2 (mp3) 2024_09_09-17-28-38.mp3 Filip Wika i Adam Strug m.in. o poezji Jana Kochanowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
- Są one tak napisane, że są wręcz muzyczne. Wyrażała się w nich polszczyzna w całym swoim pięknie. Skłaniająca wręcz do miłości do języka. Ja przynajmniej tak to przeżyłem - powiedział.
Poezja i muzyka
Adam Strug podkreślił, że w czasach Jana Kochanowskiego poezję pisano z myślą o muzyce. - W tamtych czasach poezja i muzyka traktowane były łącznie. To antyczne ujęcie. Piszący miał świadomość, że jego wiersze będą śpiewane. Umiejętność czytania i pisania były rzadkie - powiedział.
- Polszczyzna Kochanowskiego jest konstytutywna i niedościgniona. Pomimo upływu lat nikt u nas tak piórem nie włada. Moim zdaniem należy się Kochanowskiemu pierwszeństwo. Szkoda, że polszczyzna w tym brzmieniu, znaczeniach i sposobach wyrażania odchodzi w niebyt - podkreślił.
Dyskusje o Kochanowskim
Adam Strug w rozmowie podkreślił, że Filip Wika "przyniósł kompletne, piękne, skończone i scalone dzieło". - Rozmawiamy o Kochanowskim codziennie. Ostatnio odwiedziliśmy profesor Izę Winiarską-Górską i jej męża. Pięknie było, gdy profesorstwo z Filipem rozważali sens tych strof - przyznał.
Filip Wika podkreśla przy tym, że odbiera poezję Jana Kochanowskiego w sposób nieskomplikowany. - Mój zachwyt Kochanowski jest prosty. Nie jestem polonistą i być może wszystkie sensy nie są dla mnie do końca jasne. Jednak czytając te teksty czuję, ze obcuje z czymś wielkim i naprawdę ważnym. Podobnie wyraża się to chyba w warstwie muzycznej - powiedział.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Hanna Szczęśniak
Gość: Filip Wika i Adam Strug
Data emisji: 9.09.2024
Godzina emisji: 17.30
dz