- Marin Alsop objęła stanowisko dyrektor artystycznej i I dyrygentki NOSPR wraz z początkiem sezonu artystycznego 2023/2024.
- W piątek (9.02) stanęła na czele katowickich symfoników podczas koncertu pt. "Latynosi i herosi", który był transmitowany w radiowej Dwójce.
- O wykonanym repertuarze, wrażeniach z dotychczasowej pracy z orkiestrą i swoich zamierzeniach opowiedziała w rozmowie z Łucją Siedlik.
Marin Alsop bywała wcześniej w Katowicach w charakterze gościa, ale już od kilku miesięcy jej związki z NOSPR są zdecydowanie bliższe.
Na dobre i na złe, czyli Marin Alsop i NOSPR
- Kiedy przyjmuje się funkcję dyrektorską i podejmuje zarządzania instytucją, różnica jest zawsze odczuwalna. To zupełnie inna odpowiedzialność – trochę jak w związku. Można spotykać się z kimś od czasu do czasu, zakładając, że to relacja bez zobowiązań albo owo zobowiązanie wobec drugiej osoby podjąć i wówczas sytuacja diametralnie się zmienia. Ja postanowiłam związać się z orkiestrą i zakładam, że moim obowiązkiem jest praca nad kwestiami fundamentalnymi, takimi jak brzmienie, precyzja rytmiczna czy intonacja, ale i zadbanie o to, by muzycy czuli się maksymalnie zmotywowani i zainspirowani - tłumaczyła Amerykanka.
Wykorzystać atuty i rozwinąć potencjał
Filozofia jej pracy jest taka, że w orkiestrze niekoniecznie trzeba coś zmieniać, a raczej oprzeć się na jej atutach i uzupełnić te elementy, które można rozwinąć.
- Niezależnie od tego, czy pracujemy nad symfonią Brahmsa, kompozycjami Schumanna czy Straussa, chciałabym, by muzycy potrafili wnikać w indywidualne brzmieniowe światy kompozytorów i tym samym pozwalać słuchaczom doświadczać ich różnorodności. Chciałabym, by nie było tak, że słuchamy NOSPR, a raczej świetnej orkiestry brahmsowskiej czy straussowskiej, a to wymaga różnych sposobów wydobycia dźwięku i osiągania różnorodnych jakości brzmieniowych - przekonywała Marin Alsop.
Czytaj także:
Z Katowic do radiowego eteru
W piątek (9.02) dyrygowała ona koncertem pt. "Latynosi i herosi", podczas którego NOSPR towarzyszyła pianistka Gabriela Montero. Wenezuelka wystąpiła zresztą z podwójnej roli, gdyż w programie znalazł się m.in. skomponowany przez nią I Koncert fortepianowy "Latynoski". Publiczność w Katowicach i przed radioodbiornikami usłyszała ponadto Allegro de Voiron na orkiestrę Michała Spisaka oraz Poemat symfoniczny "Życie bohatera" Richarda Straussa.
- Pierwsza część koncertu to przede wszystkim wirtuozeria i rytm. Utwór Spisaka jest rodzajem zabawowej, kapryśnej wariacji na temat marsza – wymaga wielkiej sprawności i poczucia silnego, wewnętrznego pulsu, który nadaje kompozycji spójny rytm. Koncert "Latynoski" Gabrieli oparty jest na muzyce kraju jej pochodzenia, trzeba się w nim mierzyć z częstymi zmianami nastrojów, gatunków, ale jednocześnie zachowywać klarowność i przejrzystość. Strauss natomiast to absolutnie przeciwległy biegun świata – trochę jakby zamiast wpłynąć do basenu, zapuściło się nagle w głębiny oceanu - opowiadała obrazowo Marin Alsop.
Marin Alsop / Nowa Dyrektor Artystyczna i I Dyrygentka NOSPR/ NOSPR official
08:41 Filharmonia Dwójki alsop 9.02.2024.mp3 Marin Alsop o programie koncertu "Latynosi i herosi", wrażeniach z dotychczasowej pracy z NOSPR i swoich zamierzeniach (Filharmonia Dwójki)
Łucja Siedlik rozmawiała także z drugą bohaterką katowickiego koncertu - pianistką i kompozytorką Gabrielą Montero.
10:41 Filharmonia Dwójki montero 9.02.2024.mp3 Gabriela Montero o swoim I Koncercie fortepianowym "Latynoskim" (Filharmonia Dwójki)
***
Rozmawiała: Łucja Siedlik
Gość: Marin Alsop (dyrektor artystyczna i I dyrygentka NOSPR)
Data emisji: 9.02.2024
Godz. emisji: 20.30
Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".
pg/mg