Koncert Gewandhausorchester Leipzig

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 21:30
W "Filharmonii Dwójki" wysłuchaliśmy koncertu Gewandhausorchester Leipzig zarejestrowany 29 listopada ubiegłego roku. W programie znalazła się m.in. IV Symfonia Grażyny Bacewicz.
W Dwójce retransmisja koncertu Gewandhausorchester Leipzig
W Dwójce retransmisja koncertu Gewandhausorchester LeipzigFoto: Shutterstok/Bildagentur Zoonar GmbH

Program:

Ludwig van Beethoven Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 "Cesarski", Grażyna Bacewicz IV Symfonia, Claude Debussy Nocturnes L.98

wykonawcyLeif Ove Andsnes – fortepian, Gewandhausorchester Leipzig, dyr. Sakari Oramo

(Lipsk, 29.11.2024)

***

Orkiestra Gewandhaus z 275-letnią historią jest najstarszą cywilną orkiestrą symfoniczną na świecie. Wybitna pozycja i trwały wpływ na historię muzyki, niezliczone występy gościnne na wszystkich kontynentach (od 1916 roku) i setki nagrań uczyniły z niego jeden z najpopularniejszych zespołów symfonicznych naszych czasów. Zalążkiem orkiestry było stowarzyszenie koncertowe "Das Große Concert", założone w 1743 roku przez 16 kupców. Po przeniesieniu w 1781 roku do centrum wystawowego handlarzy suknem zespół otrzymał nazwę "Gewandhausorchester".

[leipzig.de]

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" w piątek (10.01) zaprosił Karol Furtak.

dz/pg

Czytaj także

Michał Klauza: Mozart stworzył wyjątkowy tryptyk symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 21:30
- Symfonia "Jowiszowa" jest apoteozą witalności, a jednocześnie sumą elementów z przeszłości, powiązaniem ich z teraźniejszością i spojrzeniem w przyszłość. To absolutne arcydzieło, pięciotematowa fuga w codzie słuchaczowi wydaje się wręcz organiczna i wspaniale napisana. Główny temat czwartej części jest znany z chorału gregoriańskiego, a słychać go również w pierwszej symfonii, którą Mozart w życiu napisał. To swego rodzaju klamra - tak na antenie Dwójki mówił dyrygent Michał Klauza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Boreyko: nowy sezon Filharmonii Narodowej będzie pełny rocznic i jubileuszy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 22:00
- To sezon szczególny, ponieważ trzech wielkich polskich kompozytorów ma swoje rocznice: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Jednocześnie ten sezon chciałem rozpocząć od IX Symfonii Beethovena, którą planowaliśmy już dawno, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy jej wykonać - mówił w Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń