Cymbały i klawicymbały

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 23:00
Podczas kilku poprzednich projektów festiwalu "Mazovia Goes Baroque" obserwowaliśmy wzajemne relacje i inspiracje muzyki ludowej i artystycznej. Również tym razem przedmiotem zainteresowania będzie muzyka na pograniczu dwóch różnych tradycji muzycznych.
Fragment plakatu
Fragment plakatuFoto: materiały promocyjne

Obok pianoforte na scenie pojawi się Hackbrett - jedna z niezliczonych odmian cymbałów, instrumentu o niezwykłej historii.

Na krótki moment cymbały oderwały się na chwilę od swojej historycznej i ludowej tradycji, by zagościć w kontekście muzyki artystycznej, jako jej pełnoprawny wykonawca. Ten czas to druga połowa XVIII i początek XIX wieku. Cymbały, nawet wykonujące wyłącznie muzykę artystyczną, pozostawały ciekawostką, ale również - i to będzie dla nas najciekawsze - inspiracją do poszukiwania nowych brzmień w muzyce, co w praktyce oznaczało konstruowanie nowych instrumentów.

W tej roli cymbały wystąpiły zresztą nie po raz pierwszy. Włoskie "clavicembalo", polski "klawicymbał" to nic innego jak "cymbały z klawiaturą", a więc klawesyn. Teraz cymbały zestawione z pianoforte dają wspólnie dźwięk zaskakująco podobny do dźwięku współczesnego fortepianu. Być może to brzmienie stymulowało, bezpośrednio lub pośrednio, wyobraźnię budowniczych instrumentów w XIX wieku.

Transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia poprowadzi Magdalena Łoś.

W przerwie koncertu z bohaterami wieczoru porozmawia Klaudia Baranowska.

Program

Melchiorre Chiesa Sonata G-dur na psałterion i basso continuo

Johann Christian Bach Sonata c-moll op. 17 nr 2

Johann Schobert Sonata F-dur op. 7 nr 2

Wolfgang Amadeus Mozart Adagio i Menuetto z Tria B-dur KV 266

Franz Xaver Richter Sonata G-dur

Józef Haydn Sonata Es-dur Hob. XVI 49

Wolfgang Amadeus Mozart Sonata A-dur KV 305

Wyk. Komalé Akakpo – cymbały, Aline Zylberajch – pianoforte

21 kwietnia (sobota), godz. 18:00



Zobacz więcej na temat: POLSKA
Czytaj także

Gustav Leonhardt (1928-2012)

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2011 19:00
16 stycznia zmarł Gustav Leonhardt - słynny klawesynista, dyrygent i pionier wykonawstwa historycznego. Z legendarnym muzykiem rozmawiał - podczas jego ostatniego pobytu w Polsce na festiwalu "Wratislavia Cantans" - Piotr Matwiejczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klawesyn jak najbardziej współczesny

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 08:42
Rozmowa z Gośką Isphording - klawesynistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie i Królewskiego Konserwatorium w Hadze.
rozwiń zwiń