Legendy, I Brygada, Żeromski. Dwójka w Kielcach
W ostatniej audycji wakacyjnego cyklu "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej" odwiedziliśmy Katowice. Z naszymi gośćmi, z którymi spotkaliśmy się na Rynku Głównym pod Skarbkiem, rozmawialiśmy m.in. o historii tego miasta. Jej gwałtowne przyspieszenie nastąpiło w XIX wieku, kiedy to Katowice stały się jednym z najważniejszych ośrodków niemieckiego przemysłu. Miasto szczęśliwie uniknęło zniszczeń w czasie I wojny światowej i dalej dynamicznie rozwijało się już w polskich barwach po roku 1922, o czym opowiadali historycy Sławomir Stanowski i Agata Muszyńska.
Ważnym wydarzeniem we współczesnej historii Katowic, były starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Podjęte wówczas przedsięwzięcia zmieniły wizerunek miasta, które stało się regionalnym liderem pod względem kultury. O uwolnionej w ostatnich latach artystycznej energii mówił współorganizator festiwalu Ars Cameralis Bartłomiej Majzel.
W audycji wyjaśniliśmy też, co wybitny śląski pisarz Gustaw Morcinek miał wspólnego ze zmianą nazwy Katowic na Stalinogród. Ciekawym wątkiem rozmów była katowicka architektura, która w dużej mierze powstawała w duchu nowoczesności. W programie nie zabrakło dźwiękowych pocztówek na temat symboli miasta, takich jak Spodek, Nikiszowiec, czy Giszowiec.
Wspólnie z naszymi gośćmi szukaliśmy także odpowiedzi na pytanie, czy istnieją cechy, które wyróżniają śląską literaturę i muzykę.
Spotkanie muzycznie uświetniły Kwartet Puzonowy NOSPR oraz Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds.
***
Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej
Prowadzili: Jacek Hawryluk i Jakub Kukla
Goście: Sławomir Stanowski (historyk), Agata Muszyńska (Muzeum Historii Katowic), Bartek Majzel (Ars Cameralis), Eugeniusz Knapik (kompozytor), Zygmunt Woźniczka (historyk), Alicja Knast (dyrektor Muzeum Śląskiego), Anna Syska (historyczka architektury), Aleksander Krajewski (architekt), Joanna Wnuk Nazarowa (dyrektorka NOSPR)
Data emisji: 1.09.2018
Godzina emisji: 15.00
bch/kul