Japoński artysta nie kombinuje

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 13:50
- Sztuka japońska zawsze jest związana z naturą, nie jest wymyślona. Nie wytwarza, nie kombinuje. Zwraca się uwagę na bardzo drobne rzeczy, na codzienne życie - mówi Koji Kamoji, japoński artysta od 50 lat mieszkający w Polsce.
Audio

- Tradycja wschodnia i zachodnia bardzo się różnią. Moim zdaniem, różnica polega na tym, że na wschodzie ważne jest, by nie wytwarzać, co jest przecież bardzo charakterystyczną cechą kultury zachodniej. Jeżeli nie wytwarzamy, to możemy zauważyć co, już jest: naturę. Szukamy czegoś, co jest niezmienne, niewytworzone przez ludzi - tłumaczył artysta w dwójkowym reportażu.

Koji Kamoji mieszka i tworzy w Polsce od ponad 50 lat. Przy ulicy Marszałkowskiej, w centrum Warszawy, ma swoją pracownię, robi instalacje, maluje abstrakcje, przygotowuje nową wystawę poświęconą pojęciu nieskończoności.

- Abstrakcja to dążenie do sedna, szukanie niezmienności, rdzenia rzeczy - tłumaczy artysta.

Jego prace przybierają geometryczne formy, ale inspirowane są naturą.

- Sztuka japońska zawsze jest związana z naturą, nie jest wymyślona. Nie wytwarza się, nie kombinuje. Zwraca się uwagę na bardzo drobne rzeczy, na codzienne życie. Jeżeli Japończyk zauważy, że jakaś roślina wyrasta z betonu, to bardzo się wzruszy, że ta roślina mimo trudności jednak wyrasta - mówi Koji Kamoji.

Aby wysłuchać reportażu Moniki Pilch poświęconego twórczości Kojiego Kamojiego, kliknij dźwięk "W pracowni japońskiego malarza" po prawej stronie artykułu.

usc

Czytaj także

Podróż do Japonii

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2009 09:43
Julian Fałat uznawany jest za jednego z pierwszych i najbardziej interesujących przedstawicieli japonizmu w sztuce polskiej. W 80. rocznicę śmierci artysty w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowano wystawę potwierdzającą inspiracje, które artysta czerpał ze sztuki kraju kwitnącej wiśni. Jest to pierwsza tak duża prezentacja dzieł artysty pochodzących z tego okresu jego artystycznej działalności. Na jej potrzeby udało zgromadzić się ponad 70 prac. Wiele z nich zostanie zaprezento
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dizajn po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 10:57
"WA: Harmonia. Japoński design dzisiaj" to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońskie Centrum w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 15:58
Muzeum Sztuki i Technologii Japońskiej Manngha nie ma analogii, nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
rozwiń zwiń