Bohater audycji Leo Leszek Kantor zmuszony został do wyjazdu z kraju, podobnie jak 20 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia.
- W 1968 roku w restauracji SPATiF-u w Warszawie młody aktor Zbyszek Zapasiewicz siedzi przy stoliku z aktorem i muzykiem Juliuszem Pilplem i z ówczesnym dyrektorem Teatru Żydowskiego, Juliuszem Bergerem. W pewnym momencie dwaj podpici ubecy siedzący przy sąsiednim stoliku, zaczęli głośno komentować: "Jeszcze tych dwóch Żydków zostało". To, że ci panowie przychodzili do SPATiF- u było ogólnie wiadomo. Juliusz Berger ruszył w kierunku ubeków. Powstrzymał go Zbigniew Zapasiewicz, mówiąc: "Tobie nie wolno, ja pójdę". Zbyszek wstaje, przewraca im stolik i krzyczy: "Wynocha stąd!" Woła kierownika SPATiF-u i pyta: "Kto tych bandytów tu wpuścił?" - wspomina Kantor.
Zbigniew Zapasiewicz wcielał się postaci inteligentów przeżywających konflikty moralne, był równie sugestywny w graniu postaci pozytywnych jak i negatywnych. Wspaniale kreował postaci cyników, błaznów, manipulatorów.
Znane filmy, w których zagrał Zbigniew Zapasiewicz, to: "Szansa", "Za ścianą", "Ziemia obiecana", "Dzieje grzechu", "Szpital przemienienia", "Panny z Wilka", "Kontrakt", "Matka Królów", "Baryton", "Psy", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" i "Persona non grata".
Gwiazda Zbigniewa Zapasiewicza znajdująca się w Łódzkiej Alei Sław
Urodził się w 1934 roku. Debiutował w 1956 roku na scenie Teatru Młodej Warszawy rolą Galoisa w "Ostatniej nocy" Zdzisława Skowrońskiego, w reżyserii Stanisława Bugajskiego. Do historii teatru przejdą jego niezapomniane kreacje w spektaklach Erwina Axera, Zygmunta Huebnera i Jerzego Jarockiego. Był związany z wieloma teatrami w Warszawie, w ostatnich latach życia z Teatrem Powszechnym. W samym Teatrze Telewizji zagrał około 200 ról. Przez wiele lat był stałym współpracownikiem krakowskiego Teatru STU.
Zafascynowany twórczością Zbigniewa Herberta zrealizował spektakle "Pan Cogito" i "Powrót Pana Cogito". Był wybitnym odtwórcą poezji Herberta. Zmarł 14 lipca 2009 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia - Radio Wolności>>>
IAR, aj