W kolejnej audycji z cyklu "Między emigracją a krajem tym razem rozmawialiśmy o Olgierdzie Terleckim, który powrócił do Polski w 1947 roku. Olgierd Terlecki jest autorem książek historycznych, wiele z nich poświęconych jest losom wojennym i powojennym żołnierzy 2 Korpusu. O jego życiu i niejednoznacznym obrazie, wyłaniającym się z dokumentów mówiła dr Małgorzaty Ptasińskiej-Wójcik z IPN.
Terlecki przeszedł w czasie wojny szlak bojowy w Armii Andersa, walczył pod Monte Cassino, po demobilizacji trzy lata spędził w Londynie. Nie zaakceptował ani atmosfery, ani politycznego kursu, jaki obrał emigracyjny Londyn. Wrócił do Polski, by w krótkim czasie stać się obiektem zainteresować służby bezpieczeństwa. Tajnym współpracownikiem działającym najpierw pod pseudonimem "Rudnicki" potem "Lachowicz" stał się we wczesnych latach 50. Współpracował aż do śmierci w 1986 roku.
- Z jednej strony musimy wziąć pod uwagę okoliczności jakie towarzyszyły Terleckiemu podczas jego werbunku. Decyzję o współpracy podjął pod silnym przymusem, a nie z wyrachowania – zauważyła Małgorzata Ptasińska-Wójcik Z drugiej strony pojawia się dylemat, bo te donosy pokazują silne zaangażowanie. – Donosy są długie, pisane fantastycznym językiem literackim. Dość szczegółowe, czasem podpowiadają jak można by kogoś zwerbować i odsłaniające wszystkie arkana życia emigracyjnego, które widział – dodaje nasz gość.
Audycję pzygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.
Aby dowiedzieć sie więcej, kliknij ikonę dźwięku "Świadek trudnej epoki" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.