Miejsca magiczne Czesława Miłosza – Wilno

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 15:44
Opowieść o mieście, w którym poeta uczył się i debiutował, mieście, które zawsze było dla niego bardzo szczególne.
Audio

Zapraszamy na audycję Iwony Malinowskiej z udziałem historyka literatury profesora Tomasza Wójcika z Instytutu Literatury Uniwersytetu Warszawskiego.

Wilno to w biografii Miłosza bardzo ważny 20-letni okres, który w zasadniczy sposób  uformował politycznie i światopoglądowo przyszłego poetę. To w tym mieście ukończył on gimnazjum, tu studiował, na Uniwersytecie Stefana Batorego, prawo, tu zadebiutował jako poeta. To w Wilnie współtworzył z Teodorem Bujnickim, Jerzym Zagórskim, Józefem Maślińskim poetycką grupę "Żagary" oraz aktywnie uczestniczył w życiu sportowym i intelektualnym – między innymi w słynnych Środach literackich.

W Wilnie podjął również pracę zarobkową – dzięki Tadeuszowi Byrskiemu znalazł się w rozgłośni Polskiego Radia w charakterze urzędnika. Był wówczas bardzo towarzyski. Do kręgu jego znajomych należeli między innymi: Konstanty Ildefons Gałczyński, Antoni Gołubiew, Jerzy Putrament, Stefan Jędrychowski oraz Henryk Dembiński. Niestety, próbę czasu przetrwała jedynie znajomość z Ireną i Tadeuszem Byrskimi. W naszej audycji mówili o tym córka Agnieszka Byrska i syn – Krzysztof Byrski, wspominając przedwojenne Wilno lat dwudziestych i trzydziestych.

 

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Czesław Miłosz i serce w Krasnogrudzie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 06:00
Z serwisem milosz.polskieradio.pl odwiedzamy z Państwem w tym tygodniu Krasnogrudę - miejsce gdzie Czesław Miłosz spędził dzieciństwo. Mogą Państwo posłuchać specjalnego reportażu Polskiego Radia, a także przeczytać poświęcone Krasnogrudzie fragmenty najnowszej biografii poety, która nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się dopiero w maju!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesna poezja kontra utarte kanony

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 08:56
W Dwójkowych "Słowach po zmroku" mówiliśmy o nowo wydanej antologii poetyckiej "Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna".
rozwiń zwiń