Jest laureatką Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jej ostatnie powieści to "Płomień" i "Wściek".
48:29 Dwójka OWZK 8.01.2025.mp3 Magdalena Salik o tym, jak w literaturze science-fiction opisywana jest przyszłość (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
"Płomień" - abstrakt jako punkt wyjścia
Pierwsza z książek opowiada o planowaniu wyprawy na Drugą Ziemię. - Zawsze myślałam o fabule tej powieści jako o stworzeniu pewnego problemu alternatywnego. Ta główna technologia, która stanowi modus operandi fabuły "Płomienia" to jest kolejny abstrakt, który nie istnieje i raczej nie będzie istniał. Wszystko kręci się bowiem wokół emulacji mózgu, czyli przeniesienia umysłu człowieka do komputera. Ta książka jest więc pomyślana jako coś, gdzie abstrakt ma służyć opowieści o jakimś problemie, uruchomieniu pewnego toposu literackiego - tłumaczyła Magdalena Salik.
Wizja, która może się spełnić
Z kolei w thrillerze "Wściek" autorka opisała rzeczywistość, w której na losy ludzi największy wpływ mają katastrofa klimatyczna, błyskawicznie rozwijająca się technologia i wielkie podziały klasowe.
Czytaj także:
- Jest to coś odwrotnego względem "Płomienia". Ta książka bezpośrednio korzysta z dyskursu, który toczy się wokół nas i próbuje sprawdzić, co się będzie działo za kilkanaście lat, a więc tak naprawdę za niedługo, jeśli pewne sprawy nie zostaną zmienione - opisywała pisarka i dziennikarka naukowa.
Z Magdaleną Salik rozmawialiśmy także o tym, jak od jej debiutu książkowego, czyli od pierwszego dziesięciolecia XXI wieku, zmieniły się obrazy przyszłości w literaturze popularnonaukowej. Autorka opowiadała o przekładaniu pojęć naukowych na język literacki, o światach science-fiction, które mają dla niej największe znaczenie oraz o wpływie pisarek i pisarzy na powszechną świadomość postępujących zmian klimatycznych, społecznych i tych związanych z rozwojem technologii.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie: Marta Strzelecka
Gość: Magdalena Salik (pisarka i dziennikarka naukowa)
Data emisji: 8.01.205
Godz. emisji: 19.10
dz/pg