"Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia". Wielowymiarowy portret pisarza

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2025 16:37
Nakładem Wydawnictwa Znak Literanova ukazała się książka Marty Byczkowskiej-Nowak, dziennikarki i krytyczki literackiej, zatytułowana "Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia". Fragmenty na antenie Dwójki czyta Joanna Jeżewska.
Joanna Jeżewska
Joanna JeżewskaFoto: Piotr Podlewski / Polskie Radio

Magdalena Grzebałkowska tak napisała o książce: "Los zadrwił okrutnie z Borowskiego, kiedy dawał mu ogromny talent i jednocześnie skazywał na przeżycie największych tragedii, jakie mogły stać się udziałem człowieka w pierwszej połowie XX wieku. Marcie Byczkowskiej-Nowak udało się przywrócić do żywych autora Pożegnania z Marią, pokazać go takim, jakim był naprawdę".


Posłuchaj
10:41 To się czyta 27.01.mp3 Marta Byczkowska-Nowak "Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia", czyta Joanna Jeżewska cz. 1. (To się czyta/Dwójka)

 

Tytułowa Maria, to Maria Rundo, pierwowzór bohaterki tego opowiadania. Pochodziła ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. W 1939 roku zdała maturę i podczas okupacji niemieckiej, gdzie uczęszczała na tajne komplety uniwersyteckie polonistyki, poznała i zaręczyła się z Tadeuszem Borowskim, późniejszym prozaikiem i publicystą. Aresztowana w 1943 roku znalazła się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, podobnie jak Tadeusz, który tak do niej pisał:

"Jesteś wprzęgnięta w mój los. Wiąże nas nasza miłość i miłość bezgraniczna tych, co pozostali. Tych, co żyją dla nas i stanowią nasz świat. Twarze rodziców, przyjaciół, kształty przedmiotów, które pozostały. I jest to najdroższe, czym możemy się dzielić: przeżycie. I choćby nam zostawiono tylko ciało na szpitalnej pryczy, będzie jeszcze przy nas nasza myśl, i nasze uczucie".

Borowski trafił do Auschwitz w 1943 roku i tam zaczął pisać nowatorską prozę, która opublikowana po wojnie stała się sensacją… bo "nikt do tej pory nie opowiadał tak o obozach i więźniach, nikt tak bezkompromisowo nie podawał ceny przeżycia". Ukochana Maria, którą odnalazł w Auschwitz i którą uśmiercił w swoim najsłynniejszym opowiadaniu, została jego żoną i urodziła mu córkę. Borowski zdążył zobaczyć dziecko w szpitalu, jednak kilka dni później odebrał sobie życie.

Do codziennej lektury w tym tygodniu wybraliśmy fragmenty opowiadające właśnie o tym czasie. Na antenie Dwójki czyta je Joanna Jeżewska.

***

"To się czyta" od poniedziałku do piątku (27-31.01) w godz. 9.30-9.45.

Czytaj także

Człowiek wszechstronny - 150. rocznica urodzin Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 14:45
Artysta i jedna z najpopularniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Studiował medycynę, śpiewał w kabarecie "Zielony Balonik", przyswoił dla polszczyzny kanon literatury francuskiej. Był autorem "Wiadomości Literackich" i "Kuriera Porannego". 150 lat temu urodził się Tadeusz Boy-Żeleński.
rozwiń zwiń