Andrzej Mietkowski był działaczem opozycji demokratycznej. Należy on do ostatniego pokolenia polskich emigrantów politycznych. Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego znalazł się w Paryżu, gdzie spędził 9 lat. - Wraz z grupą krakowskich opozycjonistów dostaliśmy paszporty i grzech było nie skorzystać. Nie zamierzaliśmy jednak zostawać na emigracji. Decyzję podjął za nas gen. Jaruzelski - wspomina gość "Popołudnia z Jedynką".
Jerzy Giedroyc i paryska "Kultura"
W Paryżu Andrzej Mietkowski miał kontakt z emigracją powojenną skupioną wokół Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem. - Byli to Jerzy Giedroyc, Józef Czapski, Zofia Hertz czy Gustaw Herling-Grudziński. Stworzyli oni w Instytucie 637 numerów miesięcznika "Kultura", 170 wydań kwartalnika "Zeszyty Historyczne" i setki książek. Symbole się przenikają, czego dowodem były wiszące obok siebie portrety Józefa Piłsudskiego i ks. Adama Czartoryskiego w pokoju na piętrze redaktora Giedroycia - wspomina dziennikarz, tłumacz i publicysta.
W audycji Andrzej Mietkowski opowiada również o innych polskich śladach w Paryżu (m.in. Bibliotece Polskiej, księgarni i galerii Lambert, cmentarzu Père-Lachaise, biurze Radia Wolna Europa) i wyjaśnia, jaki przykry los spotkał pałac na Wyspie św. Ludwika, gdzie znajdował się Hotel Lambert.
***
Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Gość: Andrzej Mietkowski (Dyrektor-Redaktor Naczelny portalu PolskieRadio.pl)
Data emisji: 11.11.2015
Godzina emisji: 16.26
pg/jp