Autorem „Ucha igielnego” jest Wiesław Myśliwski, jeden z najważniejszych polskich pisarzy, dwukrotnie uhonorowany literacką Nagrodą NIKE. Krzysztof Masłoń podkreślił, że lektura nie była zbyt łatwa, ale przyjemna. Przyznał, że „jest to świetna proza”.
– Wielokrotnie odkładałem książkę, by do niej wrócić. Musiałem wysilić się, by połączyć poszczególne wątki. Zasadniczym głosem jest narrator, który przedstawia wydarzenia w książce z dwóch perspektyw: młodości i starości – stwierdził krytyk literacki.
Podobne wrażenia po przeczytaniu publikacji odniósł Tomasz Zapert. Wskazał, że jej czytanie utrudniają dygresje. Zdaniem publicysty, „Ucha igielnego” nie można jednak zaliczyć do najwybitniejszych pozycji w dorobku Wiesława Myśliwskiego.
– Zaskoczył mnie początek książki, bo zacząłem sądzić, że będzie to kryminał. W dalszych jej częściach mnożyły się dygresje i bohaterowie, dlatego należało być skoncentrowanym podążając za stylem autora. Łatwo można pominąć wątki, które potem powracają. Temat zależności młodości i starości jest częstym elementem w twórczości Myśliwskiego. Tutaj dodatkowo wpleciono dużą dawkę autobiograficznej historii pisarza – dodał w Polskim Radiu 24.
Audycję „Poczytnik” prowadzili Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.
Polskie Radio 24/db
---------------------------
Data emisji: 25.11.18
Godzina emisji: 22.06