- Rok 2021 dla Zamku Królewskiego na Wawelu był czasem szczególnym. Mimo pandemii padł kolejny frekwencyjny rekord: Wawel odwiedziło ponad 1 mln 264 tysiące osób.
- Dyrektor Zamku Królewskiego w Krakowie podkreślił, że widać zmiany w grupach zwiedzających Wawel - ostatnie dwa lata to przede wszystkim turyści z Polski.
- Program na rok 2022 zapowiada się bardzo atrakcyjnie.
To, oczywiście, nie przypadek, bo to miejsce przyciąga widzów niezwykłymi wydarzeniami, o których wielokrotnie informowaliśmy na antenie Dwójki. Czy kolejny rok również będzie owocny? Jakie atrakcje znajdą się w tegorocznym planie? O tym porozmawialiśmy z dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu - prof. Andrzejem Betlejem.
Dyrektor Zamku Królewskiego w Krakowie podkreślił, że widać zmiany w grupach turystycznych zwiedzających Wawel. - W 2019 roku dominowali turyści zagraniczni, obecnie 80 procent odwiedzających to Polacy, aby zobaczyć królewskie arrasy, przyjeżdżały osoby z całej Polski, i to nie jeden raz. Na tę jedną wystawę przyjechało do nas ponad 120 tysięcy widzów - mówił.
Na Wawelu każdy znajdzie coś dla siebie
Dodał, że program przygotowany na 2021 rok znalazł bardzo różnych odbiorców. - W czasie wakacji prezentowaliśmy tzw. zwierzyniec królewski, wystawę prac rzeźbiarskich i graficznych Józefa Wilkonia. Ostatnia wystawa poświęcona malarstwu niderlandzkiemu, również mnóstwo pokazów, to był bardzo różnorodny program, całość określiliśmy hasłem: Wawel - odrodzenie. Po wyjątkowo trudnym roku 2020 to był czas renesansu - podkreślił.
Mówił też o wydarzeniach o charakterze edukacyjnym, a wśród nich były uczty, pokaz mody renesansowej i mecz palanta. - To przedstawianie opowieści na kanwie tego, co się działo na Wawelu. Te tropy pozwalają nie tylko oglądać wyjątkowe dzieła, ale również wniknąć w głębię tamtych wydarzeń, próbować przenieść się w XVI wiek.
13:42 2022_01_04 16_28_03_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Prof. Andrzej Betlej podsumowuje 2021 rok i zapowiada wydarzenia roku 2022 na Wawelu (Wybieram Dwójkę)
Łazienki i Wawel
Dzięki współpracy z Muzeum w Łazienkach Królewskich w Warszawie 15 sierpnia na dwa miesiące na Wawelu zagości obraz "Lisowczyk" Rembrandta. - To dzieło rzeczywiście królewskie, pochodzące z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego - mówił dyrektor.
Opowiedział również o planach wakacyjnych wystaw studyjnych oraz w ogrodach renesansowych. - "Mistrzostwo rysunku" będzie prezentować prace Andrzeja Radwańskiego, pokażemy także dzieła innego krakowskiego mistrza z początku XVII wieku, Jakuba Mertensa. Perłą będzie zrekonstruowany jeden z ołtarzy bazyliki Mariackiej, który przypomni jak bardzo europejska była polska kultura tamtego okresu - powiedział prof. Andrzej Betlej.
Źródło: YouTube Zamek Królewski na Wawelu
***
Zamek Królewski na Wawelu wraz ze wzgórzem wawelskim to jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Będący przez wieki siedzibą królów polskich i symbolem państwowości w r. 1930 zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Gromadzi ono kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. W komnatach eksponowane są słynne arrasy Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, a wawelskie zbiory sztuki wschodniej zawierają najważniejszą i największą kolekcję namiotów w Europie. Zamek Królewski jest też ważnym ośrodkiem konserwacji dzieł sztuki. Stałe wystawy odtwarzają wygląd sal z okresu renesansu i baroku.
Co roku ponad milion turystów zwiedza stałe i czasowe wystawy prezentowane na zamku. Szacuje się, że drugie tyle odwiedza wzgórze. Prawie 20 tysięcy uczniów bierze udział w lekcjach muzealnych. Ponadto młodzież i dzieci uczestniczą w specjalnych zajęciach oraz konkursach naukowych i plastycznych.
Zamek Królewski na Wawelu jest też miejscem licznych koncertów – zarówno muzyki symfonicznej, jak i kameralnej – oraz przedstawień operowych i pokazów tańców dworskich.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)
Data emisji: 4.01.2022
Godzina emisji: 16.30
mo