- Marek Bukowski jako aktor wystąpił w takich filmach, jak "Pożegnanie z Marią" czy "Kawalerskie życie na obczyźnie".
- Jest reżyserem i pisarzem, autorem scenariuszy, m.in. do kryminalnego serialu "Belle époque". Napisał powieść "Najdłuższa noc" wraz z Maciejem Dancewiczem.
- Za adaptację i reżyserię dramatu Sławomira Mrożka "Krawiec" na festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu otrzymał Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.
Marek Bukowski realizuje się twórczo na wielu polach. Urodził się w 1969 r. Swoją karierę zaczynał jako aktor. - Jestem człowiekiem przełomu epok - mówił. - Zaczynałem w szkole teatralnej pod koniec lat 80. To była jeszcze chyląca się ku upadkowi komuna. To były zupełnie inne czasy w zupełnie innej rzeczywistości. Później przez długi czas funkcjonowałem jako aktor w rzeczywistości taśmy filmowej, bez telefonów komórkowych. Później nastąpił kolejny przełom i weszły nowe technologie, z których dzisiaj możemy korzystać. Dużo rzeczy się zmieniało i trzeba było życiowo i zawodowo do tych okoliczności się przystosowywać - mówi o sobie gość Programu 1 Polskiego Radia.
"Nigdy nie chciałem zostać aktorem"
Marek Bukowski wystąpił w takich filmach, jak m.in. "Pożegnanie z Marią" czy "Kawalerskie życie na obczyźnie". Jest także reżyserem i pisarzem. - Nigdy tak naprawdę nie chciałem zostać aktorem - mówił w radiowej Jedynce. - W dużej mierze zadecydował przypadek, ponieważ jestem z rodziny lekarskiej, w której nie ma żadnych tradycji aktorskich, ale od początku chciałem robić coś innego. Teraz jest dużo więcej pracy, dużo więcej możliwości. Więcej się produkuje. Wtedy wybór nie był wielki. Żeby utrzymać ciągłość w pracy - jedna, dwie role w roku to było już bardzo dużo, bo wtedy filmy robione były tylko przez instytucje państwowe, a teraz jest dużo prywatnych podmiotów - trzeba było uciekać w inne aktywności - wyjaśniał gość audycji.
Marek Bukowski, Maciej Dancewicz - "Najdłuższa noc", Muza, 2017
Książki historyczne
Marek Bukowski jest autorem scenariusza do serialu kryminalnego "Belle époque" oraz powieści retro "Najdłuższa noc", którą napisał wspólnie z Maciejem Dancewiczem. - Poznałem Macieja Dancewicza, historyka, gdy próbowałem pisać scenariusze i realizować współczesne filmy - opowiada Marek Bukowski. - Ale świat wokół nas się zmieniał szybko, trudno było nadążyć za współczesnością. Trochę czasu upływa po napisaniu scenariusza, gdy mija rok, rzeczywistość kompletnie się zmieniła. Teraz też tego doświadczamy. Zaczęliśmy pisać rzeczy historyczne i teraz też wydaje mi się to sensowne i tą drogą podążam - wyjaśnia Marek Bukowski.
Czytaj także:
Samodzielny research
W Teatrze Telewizji Marek Bukowski wyreżyserował spektakl o Tadeusz Dołędze-Mostowiczu ("Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy", debiut reżyserski w Teatrze Telewizji), jego dziełem jest też film o Stanisławie Marusarzu ("Marusarz. Tatrzański orzeł"), wyreżyserował także m.in. filmy "Blok.pl" i "Sukces". W planach ma przeniesienie na ekran historii przedwojennych szachistów i wywózce polskiego złota w 1939 r. - Są to zamknięte światy. Po dobrym researchu można o tym opowiedzieć i mieć pewność, że jest to zamknięta historia. Współczesność odbija się w tych historiach. Można znaleźć wiele wspólnych cech, nawiązań. Ma to też walor edukacyjny - mówi rozmówca Jedynki. Marek Bukowski, jak podkreśla, sam uczestniczy w researchach. - Okres przygotowawczy, gdy rodzi się projekt, jest dużo ciekawszy niż zdjęcia - przyznaje. - Dość dobrze przygotowuję się do zdjęć, tworzę scenopisy, wszystko mam bardzo dobrze rozrysowane, zaplanowane - mówił Bukowski.
Festiwal "Dwa Teatry" 2022. Krzysztof Czabański wręczył nagrodę Rady Mediów Narodowych
"Krawiec" - nowe otwarcie
Za adaptację i reżyserię dramatu Sławomira Mrożka "Krawiec" na festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu Marek Bukowski otrzymał Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego. Przedstawienie doceniono m.in. za "twórczą odwagę i przenikliwość artystyczną". - Chciałem patrzeć na aktorów i na całą akcję z punktu widzenia widowni. Takie przyjęliśmy założenie z operatorem Arkiem Tomiakiem i to się udało. Jest to, jak sądzę, ciekawa próba dla innych reżyserów, twórców, którzy będą chcieli zajmować się Teatrem Telewizji, bo to jest, mam wrażenie, nowe otwarcie - zaznacza Marek Bukowski.
[Teatr Telewizji | "Krawiec" | Zwiastun; źródło: YouTube; kanał: TV VOD]
"Przeszłość ma w sobie magię"
W swoich filmach, scenariuszach i spektaklach telewizyjnych Marek Bukowski przemierza różne epoki: lata 80. XX w., belle époque, dwudziestolecie międzywojenne. - Dwudziestolecie jest ciekawym okresem dla Polski, ponieważ po czasie stagnacji, zaborów Polska odzyskała wolność i ludzie zachłysnęli się tym. Życie było szybkie, intensywne, tak jakby ludzie chcieli nadrobić stracony czas. Bardzo dużo jest ciekawych postaci. Dołęga-Mostowicz jest jedną z nich. Ostatnio zrobiłem film "Babilon" - raport o stanie wojennym na podstawie opowiadań Marka Nowakowskiego. - Lata 80. też ciekawie mi się penetrowało i opowiadało o tym czasie. Przeszłość ma w sobie magię i lubię cofnąć się i poszukać ciekawych odniesień, na nowo coś opowiedzieć, spojrzeć na przeszłość z perspektywy czasu, świeżym okiem - wyjaśnia Marek Bukowski.
34:55 2022_07_12 00_14_47_PR1_Spotkanie_z.mp3 Marek Bukowski - aktor, scenarzysta, producent, reżyser - w rozmowie z Anną Stempniak (Spotkanie z…/Jedynka)
[XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - podsumowanie; źródło: YouTube; kanał: Polskie Radio]
Czytaj także:
***
Audycja: Po drugiej stronie lustra
Prowadzi: Anna Stempniak
Gość: Marek Bukowski (aktor, pisarz, scenarzysta, producent, reżyser)
Data emisji: 11.07.2022
Godzina emisji: 23.35
djr