- Książka "Uwielbiani. Miss Fallaci podbija Hollywood" pojawi się na rynku w sierpniu.
- Przedstawione są w niej teksty młodej Oriany Fallaci, która m.in. poznaje świat Hollywood.
- Anna Osmólska-Mętrak oceniła, że w tych tekstach można doszukiwać się m.in. późniejszego, dojrzałego warsztatu włoskiej dziennikarki.
Odważna Miss Fallaci opisuje największe gwiazdy od strony, od której nikt ich nie zna. Marylin Monroe w sukni ślubnej splamionej krwią. Marlon Brando grający role woskowego posągu, który roztapia się w słońcu, i kasy fiskalnej. Frank Sinatra bijący kelnerów w restauracji, bo odmówili obsłużenia czarnoskórego klienta. Od Jamesa Deana, przez Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, po Joan Collins i Ingrid Bergman - Fallaci demitologizuje urastające do rangi bóstw gwiazdy ekranu i ukazuje ich ludzkie, czasem śmieszne, a czasem tragiczne twarze - to fragment opisu książki Oriany Fallaci "Uwielbiani. Miss Fallaci podbija Hollywood".
Młoda Oriana Fallaci
Anna Osmólska-Mętrak nie pierwszy raz tłumaczy teksty słynnej włoskiej dziennikarki. - Wcześniej tłumaczyłam jej wywiad i była to praca o tyle wdzięczna, co trudna. To dziennikarka, reporterka, która była absolutną mistrzynią rozmowy i wywiadów. Czasami wydaje się, że w wywiadach najważniejsze są odpowiedzi, ale trzeba też umieć zadać odpowiednie pytanie - oceniła.
- Książka, o której rozmawiamy dzisiaj, to książka składająca się z tekstów w czasopiśmie Europeo. Są to teksty z lat 50., kiedy nie miała nawet 30 lat. Trzeba brać to pod uwagę przy czytaniu książki. To nie jest ta Oriana, którą znamy z jej późniejszych i dojrzałych tekstów. To bardzo ciekawe - zaznaczyła.
Szok kulturowy w Hollywood
Wyjazd Oriany Fallaci do Hollywood musiał wiązać się z pewną rewolucją w jej życiu. Amerykański świat gwiazd bardzo różnił się bowiem od tego, co młoda dziennikarka znała we Włoszech. - Lata 40. i 50. to złote lata Hollywood, ale też czas przemian, które rozwiną się w pełni w latach 60. Tutaj jesteśmy jeszcze w epoce gwiazd filmowych. We Włoszech jeszcze takiego systemu gwiazd filmowych nie było. Takiego szału we Włoszech nie ma, więc mógłby to być dla niej pewien szok - powiedziała Anna Osmólska-Mętrak.
- Jednak kiedy patrzymy na to z dzisiejszej perspektywy, to wiele spraw wydaje nam się niewinne. Dzisiaj dopiero mamy "życie na podsłuchu", nie tylko gwiazd filmowych, ale nas wszystkich na co dzień - dodała tłumaczka.
Niedoszły wywiad z Marilyn Monroe
Dziennikarka była bardzo znana ze swojej pewności siebie. Ta cecha pozwoliła jej na przeprowadzanie wywiadów z bardzo ważnymi ludźmi. Jednak w Hollywood nie udało jej się porozmawiać z Marilyn Monroe. - Pewność siebie bardzo pomagała jej w pracy dziennikarskiej. Miała ogromną siłę przebicia. Czasami jednak łatwiej jest dostać się do postaci wielkiej polityki niż do gwiazdy filmowej - stwierdziła Anna Osmólska-Mętrak.
- Tekst o niedoszłym wywiadzie z Marilyn Monroe jest bardzo ciekawy. Nawet nie chodziło o to, że ta gwiazda była nieprzystępna. Tu w grę wchodziło dużo różnych zbiegów okoliczności, niedomówień itd. - wyjaśniła.
15:41 _PR2 (mp3) 2024_07_31-18-01-59.mp3 Anna Osmólska-Mętrak o Orianie Fallaci (Wybieram Dwójkę)
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Anna Osmólska-Mętrak (tłumacz)
Data emisji: 31.07.2024
Godz. emisji: 18.00
dz/wmkor