"Książę". Obszerna biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 09:40
Nakładem Wydawnictwa Literackiego w Krakowie ukazała się najnowsza biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego pióra Moniki Śliwińskiej pt. "Książę". Fragmenty książki w cyklu "To się czyta" prezentuje Szymon Kuśmider. Niedawno minęła 150. rocznica urodzin jednej z najbarwniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego.
Szymon Kuśmider czyta biografię Boya-Żeleńskiego pt. Książę
Szymon Kuśmider czyta biografię Boya-Żeleńskiego pt. "Książę"Foto: Piotr Podlewski/PR

Monika Śliwińska jest cenioną pisarką i redaktorką, na stałe związaną z Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie, specjalizującą się w pisaniu tego rodzaju utworów. Jedną ze swoich książek poświęciła "Wyspiańskiemu. Dopóki starczy życia", pisała także o "Muzach Młodej Polski", za które otrzymała Nagrodę Klio, natomiast "Panny z Wesela" znalazły się w finale Nike, w 2020 roku.


Posłuchaj
10:34 To się czyta 2024_12_16-09-31-55.mp3 Monika Śliwińska "Książę", czyta Szymon Kuśmider - cz. 1. (To się czyta/Dwójka)

10:19 To się czyta 2024_12_17-09-30-45.mp3 Monika Śliwińska "Książę", czyta Szymon Kuśmider - cz. 2. (To się czyta/Dwójka)

10:25 Dwójka to się czyta 18.12.2024.mp3 Monika Śliwińska "Książę", czyta Szymon Kuśmider - cz. 3. (To się czyta/Dwójka)

 

09:52 To się czyta 19.12.2024.mp3 Monika Śliwińska "Książę", czyta Szymon Kuśmider - cz. 4. (To się czyta/Dwójka)

10:22 Dwójka to się czyta 20.12.2024.mp3 Monika Śliwińska "Książę", czyta Szymon Kuśmider - cz. 5. (To się czyta/Dwójka)

  

Niby wszystko o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim wiadomo, bo uważa się go za jedną z najbarwniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, literackiego celebrytę, wydawcę, wpływowego krytyka teatralnego. Wyjątki z jego listów i notatek jednak zaskakują.

Z wykształcenia był lekarzem, choć pierwsze paryskie stypendium poświęcił wcale nie medycynie. W maju 1925 roku tak pisał: "Przez całych kilka miesięcy tego pierwszego pobytu w Paryżu, nie byłem ani na żadnym wykładzie, ani na żadnej prelekcji, ani w żadnej bibliotece. Byłem jak ogłupiały, wałęsałem się tylko, czytałem Balzaka i słuchałem piosenek. Mimo to, mam wrażenie, że z tego właśnie pobytu wyniosłem kapitał na całe życie, że on wyłącznie rozstrzygnął o jego dalszym biegu".

Uwielbiał kobiety. W licznych romansach szukał przyjaźni i intelektualnej więzi. Był czuły na problemy kobiet, brał je w obronę, walczył o ich prawa.

Jego osiągnięcia translatorskie są nie do przecenienia. Przecież to jemu zawdzięczamy przekłady Balzaca, Villona, Prousta, Moliera i wielu, wielu innych…

Na naszej antenie przedstawiamy tylko pięć fragmentów tej interesującej książki, wierząc, że sięgną Państwo i do papierowej wersji. Biografię "Książę" czyta Szymon Kuśmider.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 16-20.12.2024

Godzina emisji: 9.30

zch/dz/pg

Czytaj także

W cieniu Stalina. Broniewski, Tuwim, Gałczyński i Boy-Żeleński

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 11:39
- Sowieccy okupanci udawali wyzwolicieli i przyjaciół. Próbowali uwodzić naszych literatów, przekonywać ich, że idąc na współpracę z nimi, przyczyniają się do światowego postępu, do dobra ludu pracującego, szarego człowieka. Te hasła, idee trafiały do przekonania tym, którzy chcieli się dać przekonać - mówił w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boy-Żeleński jako książę. Autorka biografii: zależało mi, żeby pokazać człowieka wpływowego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 17:24
- Jego księstwem był bardzo duży i wysokonakładowy tytuł, właściwie najważniejszy tygodnik literacki dwudziestolecia międzywojennego, czyli "Wiadomości Literackie". Miał tam rzesze oddanych czytelników, którym zwierzał się, prosił ich o pomoc, a także skarżył im się - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
rozwiń zwiń