Mouse on Mars w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia
Tegoroczna odsłona krakowskiego festiwalu potrwa do niedzieli (13.10). W gąszczu wyjątkowych wydarzeń w tym roku Hildur Gudnadottir zaprezentuje nagrodzoną Emmy muzyką do serialu "Czarnobyl", a Philip Sherburne zagra ambientowy set w Kopalni Soli w Wieliczce. Pojawi się też grupa Polonka, która rytmy charakterystyczne dla polskiej muzyki ludowej zestawia z brzmieniami z różnych końców świata. W rolach głównych: klarnet, perkusja i pozytyw organowy. Perkusista Wojtek Kurek pojawi się z koncertem solowym, a saksofoniści Tomasz Gadecki i Paulina Owczarek dołączą do brytyjskiego zespołu jazzowo-noise’owego Sly & The Family Drone.
Program z motywem przewodnim
W tym roku wszystkie wydarzenia - koncerty, sety, warsztaty, panele dyskusyjne - odnoszą się do motywu przewodniego "Solidarity". To nawiązanie do 30. rocznicy demokratycznych wyborów w Polsce.
- Nośność hasła "solidarność" były dla nas punktem wyjścia, podobnie jak nasza współpraca z Europejskim Centrum Solidarności i festiwalem Solidarity of Arts. Chcieliśmy trochę spiąć klamrą te dwa wydarzenia. Chodzi też o solidarność rozumianą jako potrzeba wspólnego działania. Chcieliśmy podkreślić, że nasz festiwal to wydarzenie, które łączy różne osoby w chęci słuchania różnego rodzaju artystów, projektów, udziału w dyskusjach, ale też właśnie rozmowy. Ta chęć poszukiwania wspólnoty, solidarności pomiędzy różnymi ludźmi, też mniejszościami, które są obecne na festiwalu, to dla nas bardzo istotny aspekt. W tym roku bardziej go podkreślamy, chociaż zawsze jest obecny - tłumaczyła Małgorzata Płysa.
Co robią organizatorzy festiwalu Unsound, by ograniczyć emisję śladu węglowego, który generuje to wydarzenie? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Małgorzata Płysa (dyrektor wykonawcza festiwalu Unsound)
Data emisji: 8.10.2019
Godzina emisji: 8.45
pg/bch