"Zakochałem się w wolności, jaką niesie jazz"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 16:46
- Jazz odkryłem przez przypadek. Ale od razu dostrzegłem w nim setki nowych dróg do odkrycia. Ze wszystkim można było eksperymentować. Nie było złych i dobrych rozwiązań, tylko różne - opowiadał w Dwójce Thomas Stronen, norweski perkusista z zespołu Food.
Audio
  • "Zakochałem się w wolności, jaką niesie jazz" (Dwójka/Jam session)
Thomas Strnen
Thomas StrønenFoto: OhWeh/lic. CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons

Food to eksperymentalna grupa jazzowa, która w tym roku odwiedziła Katowice na festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Trzon zespołu tworzą perkusista Thomas Strønen (Norwegia) i saksofonista Iain Ballamy (Wielka Brytania), którzy kilka ostatnich albumów nagrywali dla kultowej wytwórni ECM. Łączą technologię z improwizacją, brzmienia akustyczne z elektroniką, baśniową atmosferę z połamanymi strukturami rytmicznymi.

Do duetu na współpracę wieloletnią, a czasem przy jednym tylko projekcie, dołączali tacy muzycy jak Nils Petter Molvær, Arve Henriksen, Nils-Olav Johansen, Christian Fennesz czy Prakash Sontakke.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z muzykami zespołu Food, w której m.in. o początkach przygody z jazzem, przyjaźni trwającej całe życie i - nietypowym hobby.

A tu do odsłuchania cała audycja, również z ilustracją muzyczną.

***

Prowadzi: Hanna Szczęśniak

Goście: Thomas Strønen i Iain Ballamy (grupa Food)

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 23.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Jam session".

jp/mc


Czytaj także

Jerzy Milian - spotkanie z legendą wibrafonu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 16:32
O muzyce, ćwiczeniach bez instrumentu, ikonach i zmaganiach z PRL-owską biurokracją Jerzy Milian opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perkusista Tomas Fujiwara o słuchaczach idealnych

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:00
Gościem audycji "Rozmowy improwizowane" był nowojorski perkusista. Muzyk opowiadał o swoich japońsko-francuskich korzeniach, elegancji w muzyce eksperymentalnej i swoim stosunku do odbiorców muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Garbarek: oryginalność nie jest wyborem, ona wypływa z ciebie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 10:15
- Kiedy zaczynałem grać, większość saksofonistów wzorowała się na Charliem Parkerze. Odkryłem wtedy, że nikt nie może być Parkerem oprócz niego samego. Trzeba więc szukać innej metody - mówił w Dwójce wybitny norweski saksofonista.
rozwiń zwiń