Tycjan - król włoskiego malarstwa renesansowego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 19:30
Zapraszamy do wysłuchania w Dwójce drugiej części gawędy dr Bożeny Fabiani o Tycjanie.
Audio
  • O Tycjanie, przedstawicielu włoskiego malarstwa renesansowego, opowiada dr Bożena Fabiani (Dwójka/W stronę sztuki)
Tycjan - autoportret
Tycjan - autoportretFoto: Aavindraa/domena publiczna/Museo Nacional del Prado online

Tycjan (właściwie Tiziano Vecelli lub Vecellio) urodził się w Pieve di Cadere koło Wenecji w roku 1488 albo 1490. Jako dziesięciolatek został wysłany do Wenecji, by mógł rozwijać zdolności malarskie. Uczył się najpierw u Sebastiana Zuccato, potem u Gentile Belliniego, wreszcie u Giovanniego Belliniego - twórcy tzw. weneckiej szkoły malarskiej.

W jego warsztacie poznał Giorgiona, uznanego już artystę z Wenecji; wczesne dzieła Tycjana ukształtował wpływ właśnie jego stylu. W roku 1510 Tycjan wyjechał do Padwy, a w cztery lata po powrocie, w roku 1516, otrzymał godność państwowego malarza Republiki Weneckiej. Już jako 23-latek otrzymał propozycję pracy dla papieża, nie przyjął jej jednak, woląc nadal tworzyć dla Republiki Weneckiej Od 1533 roku piastował funkcję nadwornego malarza cesarzy Karola V (władcy nie grzeszącego urodą, którego mimo to przedstawiał na portretach jako przystojnego) i jego syna, Filipa II, a w latach 1545 - 1546 pracował w Rzymie dla papieża Pawła III. Zmarł w Wenecji 27 sierpnia roku 1576. Gdy umierał, w mieście szalała zaraza, w związku z czym, nie pozwolono go pochować. Od tej pory jedni uważali jego ciało za zaginione, drudzy - za pogrzebane, wbrew zakazowi, w dzień po śmierci.

Tworzył głównie dzieła o tematyce religijnej i mitologicznej. Znany jest, między innymi, z licznych obrazów przedstawiających boginię Wenus.

***

Pierwsza część gawędy dr Bożeny Fabiani nt. Tycjana - do odsłuchania tu

Zobacz więcej na temat: malarstwo Wenecja Włochy
Czytaj także

Obraz Tycjana uszkodzony

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 13:30
Słynny "Dawid i Goliat" został częściowo zniszczony w weneckim pożarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michała Anioła nagrobny hołd dla Medyceuszów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 16:19
Zapraszamy na ostatnią część opowieści dr Bożeny Fabiani o włoskim artyście Michale Aniele Buonarottim. W tym odcinku poznamy historię o jego słynnej Kaplicy Medyceuszów we Florencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tchnąca surowym smutkiem katedra św. Wawrzyńca

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 17:00
Tereny, na których ją wzniesiono, należały do rzymskiej matrony imieniem Cyriaka; grzebała ona zmarłych męczenników – w tym także św. Wawrzyńca – w katakumbach... Stojącą na podziemnym cmentarzu świątynię o posępnym wystroju rzadko odwiedzają turyści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego szukał? Sekretna wizyta Putina w Toskanii

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 10:25
Rosyjski przywódca całkowicie nieoczekiwanie pojawił się w restauracji na malowniczym półwyspie Argentario.
rozwiń zwiń