Andrzej Łapicki i jubileuszowe archiwalia

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 13:00
Właśnie minęła 100. rocznica urodzin Andrzeja Łapickiego, jednej z najwybitniejszych osobistości polskiej sceny. W cyklu "Głosy z przeszłości" zaprosiliśmy na archiwalne opowieści aktora teatralnego, filmowego i radiowego.
Andrzej Łapicki był nie tylko wybitnym aktorem, ale także reżyserem i lubianym przez studentów pedagogiem w ówczesnej PWST w Warszawie
Andrzej Łapicki był nie tylko wybitnym aktorem, ale także reżyserem i lubianym przez studentów pedagogiem w ówczesnej PWST w WarszawieFoto: ze zbiorów NAC

Andrzej Łapicki urodził się 11 listopada 1924 roku w Rydze. Jego rodzina przeniosła się ze Wschodu do Polski, bo dziadek Antoni budował kolej transsyberyjską. Swoją artystyczną drogę zaczynał na tajnych kompletach Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej - szkoły artystycznej, założonej w 1932 roku przez Aleksandra Zelwerowicza i Leona Schillera. Był nie tylko wybitnym aktorem, ale także reżyserem i lubianym przez studentów pedagogiem w ówczesnej PWST w Warszawie.

Posłuchaj
14:09 Głosy z przeszłości 12.11.mp3 Andrzej Łapicki we wspomnieniach o domu rodzinnym (Głosy z przeszłości/Dwójka)

 

15:12 Głosy z przeszłości 13.11.mp3 Andrzej Łapicki o pracy z Andrzejem Wajdą (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:39 Głosy z przeszłości 14.11.mp3 Andrzej Łapicki o swoich mistrzach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
13:57 Głosy z przeszłości 15.11.mp3 Andrzej Łapicki o kondycji teatru (Głosy z przeszłości/Dwójka)
 

Przez wiele lat był związany z Teatrem Współczesnym w Warszawie, występował także w teatrach: Dramatycznym, Polskim, Narodowym. Scena kochała go z wzajemnością; nieco mniejszą obecność aktor zaznaczył w polskim filmie, choć oczywiście pozostawił po sobie także wybitne kreacje w filmach m.in. Andrzeja Wajdy i Tadeusza Konwickiego. Grał w adaptacjach utworów współczesnych polskich pisarzy (Władysław Terlecki, Kazimierz Brandys, Stanisław Dygat), ale także w dramatach ukochanego w pewnym okresie działalności - Aleksandra Fredry.

Jego debiut radiowy miał miejsce w łódzkim radiu w roku 1946. Było to słuchowisko "Lekarz mimo woli" według komedii Moliera, w reżyserii Michała Meliny. trzy lata później, po przeniesieniu się do Warszawy zaczął współpracę z Teatrem Polskiego Radia. Wystąpił w około dwustu rolach, epizodycznych i głównych. Andrzej Łapicki grał w słuchowiskach w reżyserii Jeremiego Przybory, Erwina Axera, Zbigniewa Kopałki, Antoniego Bohdziewicza, Wiesława Opałka i Michała Meliny.

***

Na "Głosy z przeszłości" zaprosiliśmy od wtorku do piątku (12-15.11) w godz. 12.45-13.00. Cykl przygotowała Anna Lisiecka.

pg/zch

Czytaj także

Jan Englert: Andrzej Łapicki rywalizował z całym światem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 17:30
- Myślę, że lusterko Łapickiemu mówiło, jak pytał je: kto jest najładniejszy i najzdolniejszy na świecie - "Ty, Andrzej". I dorzucało: ale jest jeszcze taka Śnieżka - mówił o Andrzeju Łapickim Jan Englert, aktor, reżyser, profesor sztuk teatralnych, pedagog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Eleganckie, niewymuszone aktorstwo". Andrzej Łapicki - wspomnienia w 100-lecie urodzin

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2024 19:51
- Kiedy grał Andrzej Łapicki, z całą świadomością wolał zagrać mniej niż za dużo. To była też ta ogromna elegancja bycia na scenie, która sprawiła, że przyszyto mu metkę amanta. Był amantem, ale też niekoniecznie. Jego możliwości nie zostały do końca wykorzystane - mówił w Dwójce Tomasz Mościcki w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Łapickiego (11.11).
rozwiń zwiń