Jerzy Marchwiński: przylgnęła do mnie łatka akompaniatora, co bywało krępujące

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 14:00
- Nie skrywam, że od samego początku mojej aktywności wykonawczej odniosłem dość znaczne sukcesy w partnerowaniu, czy to paniom Szczepańskiej i Wójtowicz, czy to Edmundowi Kossowskiemu. Z tego powodu wciąż kojarzono mnie w kraju z akompaniowaniem. Swoimi solowymi występami mogłem popisać się za to w Hiszpanii czy we Włoszech - mówił w archiwalnym nagraniu profesor Jerzy Marchwiński, pianista i pedagog.
Jerzy Marchwiński ze swoją żoną, śpiewaczką operową Ewa Podleś
Jerzy Marchwiński ze swoją żoną, śpiewaczką operową Ewa PodleśFoto: Zenon Żyburtowicz/PAP/Afa Pixx

Zdecydowałem zapisać moje refleksje o muzycznym partnerstwie - pisał w książce "Partnerstwo w muzyce. Refleksje o nauczaniu partnerstwa" profesor Jerzy Marchwiński (1925-2023), bohater cyklu "Głosy z przeszłości".

Sztuka i życie to jedno

Już w czasie pisania spostrzegłem, że te wydawałoby się specyficzne, profesjonalne refleksje, doskonale dają się niemal całkowicie przełożyć na oczekiwanie partnerstwa w tzw. życiu, na relacje pomiędzy ludźmi w zwyczajnej codzienności i generalnie, na udział w sukcesie lub niepowodzeniu współżycia. Uświadomiłem sobie też, że między sztuką i życiem nie ma dystansu, że Sztuka nie jest ornamentem na życiu, lecz życiem samym - pisał znakomity pianista, kameralista i pedagog.

Jerzy Marchwiński z radiowego archiwum 

W pierwszym odcinku, nagranym w 1988 roku przez Irenę Myczko, bohater cyklu opowiadał o punktach zwrotnych w swojej karierze. Kolejna gawęda poświęcona była kameralistyce. Z roku 1989 roku pochodziło nagranie, w którym Jerzy Marchwiński opowiadał Jolancie Górniewicz o swojej filozofii życiowej i artystycznej. Na koniec wysłuchaliśmy fragmentu rozmowy, którą w 2000 roku z artystą, z okazji jego 70. urodzin, nagrała Anna Skulska.

Posłuchaj
14:38 Dwójka głosy 7.01.2024.mp3 Prof. Jerzy Marchwiński o punktach zwrotnych w swojej karierze (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:16 Dwója Głosy 8.01.mp3 Prof. Jerzy Marchwiński o kameralistyce (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:30 Dwójka głosy z przeszłości 9.01.2025.mp3 Prof. Jerzy Marchwiński o swojej filozofii życiowej i artystycznej (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:37 Dwójka głosy z przeszłości 10.01.2025.mp3 Prof. Jerzy Marchwiński z okazji swoich 70. urodzin (Głosy z przeszłości/Dwójka)   

6 stycznia minęła 90. rocznica urodzin prof. Jerzego Marchwińskiego.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 7-11.01.2025

Godz. emisji: 12.45

pg/zch

Czytaj także

Zbigniew Herbert w 100. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 13:00
"Jest to przygoda prawie miłosna" – tak swoją pasję podróżowania nazywał w jednym z radiowych wywiadów Zbigniew Herbert. W 100. rocznicę urodzin poety w "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy jego opowieści o tym, co najbardziej go w życiu fascynowało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Łapicki i jubileuszowe archiwalia

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 13:00
Właśnie minęła 100. rocznica urodzin Andrzeja Łapickiego, jednej z najwybitniejszych osobistości polskiej sceny. W cyklu "Głosy z przeszłości" zaprosiliśmy na archiwalne opowieści aktora teatralnego, filmowego i radiowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mówić "kocham"? Wspomnienia Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2024 15:05
Andrzej Łapicki to wybitny aktor, reżyser i pedagog. W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy jego wspomnienia. Wyróżnia w nich m.in. Leona Schillera, który zwracał uwagę na sposób wymawiania słowa "kocham" przez polskich aktorów, oceniał je jako "określenie ostateczne, po którym można sobie strzelić w łeb".
rozwiń zwiń