Jacek Janczarski: praca przy Ilustrowanym Tygodniku Rozrywkowym była czystą przyjemnością

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 13:00
- Robiło się to miło, przyjemnie, nie czuło się mozołu pracy. Oczywiście to nie było tak, że się przychodziło, powygłupiało, do widzenia i do kasy. Trzeba było to wymyślić, nagrać, zmontować i opisać. Wiązało się to z normalną pracą, ale była ona głównie przyjemnością - mówił w archiwalnym nagraniu Jacek Janczarski o okresie, gdy kierował Redakcją Rozrywkową Programu III Polskiego Radia.
Jacek Janczarski był pisarzem, dramaturgiem i scenarzystą, twórcą legendarnych seriali, filmów i niezapomnianych słuchowisk
Jacek Janczarski był pisarzem, dramaturgiem i scenarzystą, twórcą legendarnych seriali, filmów i niezapomnianych słuchowiskFoto: PAP/CAF-Andrzej Rybczyński

15:04 Głosy 2025_02_07-12-44-39.mp3 Jacek Janczarski o swojej pracy teatralnej i filmowej (Głosy z przeszłości/Dwójka)

2 lutego minęła 25. rocznica śmierci Jacka Janczarskiego - pisarza, dramaturga i scenarzysty, twórcy legendarnych seriali, filmów i niezapomnianych słuchowisk, takich jak "Kocham pana, panie Sułku" i "Rodzina Poszepszyńskich".

Posłuchaj
14:11 Głosy z przeszłości 2025_02_03-12-42-48.mp3 Jacek Janczarski wspomina lata szkolne (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:33 _PR2 (mp3) 2025_02_04-12-45-12.mp3 Jacek Janczarski wspomina czasy studenckie (Głosy z przeszłości/Dwójka)

13:57 Dwójka głosy 5.02.2025.mp3 Jacek Janczarski o współpracy z radiową Trójką (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:11 Dwójka głosy 6.02.2025.mp3 Jacek Janczarski o okresie kierowania Redakcją Rozrywki w radiowej Trójce (Głosy z przeszłości/Dwójka)


Jacek Janczarski w gawędach z 1997 roku

W audycji nagranej przez Witolda Malesę w 1997 roku Jacek Janczarski wspominał m.in. najbardziej udany dla niego zawodowo okres w życiu.

- Między 1970 a 1974 rokiem spłynął na mnie deszcz powodzenia, sukcesów i przede wszystkim ogromnej satysfakcji z życia, młodości, z tego, co jest. W 1970 roku na antenie Programu III był szereg krótszych audycji rozrywkowych. Pewnego pięknego, przynajmniej dla mnie, dnia dyrekcja stacji wymyśliła, żeby te audycje połączyć i stworzyć blok rozrywkowy; duży, półtoragodzinny, który bardziej przyciągałby uwagę słuchacza i koncentrował tę całą satyrę czy humorystykę Programu III. I to zadanie powierzono mnie - tłumaczył bohater "Głosów z przeszłości".

Cichy poeta, który został radiowcem

Jacek Janczarski urodził się 27 lutego 1945 roku w Kurowie. Był synem pisarza i poety Czesława Janczarskiego (1911-1971), autora m.in. słynnej serii książek o Misiu Uszatku.

Był artystą wszechstronnym, odnajdował się w każdej formie  - pisał wiersze, dramaty, piosenki, scenariusze filmowe i teatralne. I pisał tak, że cytowany jest do dziś. Do historii przeszły jego legendarne programy "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy" i słuchowiska "Kocham pana, panie Sułku" czy "Rodzina Poszepszyńskich". Jednocześnie był bardzo krytyczny wobec swojej twórczości. Gdyby nie radio, zostałby "cichym poetą". 

Świetny scenarzysta, znakomity tekściarz

Stworzył scenariusze do kilku filmów i seriali, m.in. "Milioner", "Żegnaj, Rockefeller", "O rany, nic się nie stało!!!", "Stan wewnętrzny", "Oczy niebieskie", "To my" i " Przybłęda". Najbardziej znanym serialem, jaki napisał, są bez wątpienia słynni "Zmiennicy" z 1986 roku. Scenarzysta był też autorem słów piosenek pojawiających się w tej produkcji, na czele z tytułowym utworem zaśpiewanym przez Przemysława Gintrowskiego.

Czytaj także:

Jacek Janczarski zmarł przedwcześnie, 2 lutego 2000 roku, w wieku 55 lat z powodu tętniaka aorty. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim, w tym samym grobie, w którym w 1971 roku spoczął jego ojciec.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowanie: Małgorzata Szymankiewicz (nagrane przez Witolda Malesę)

Data emisji: 3-7.02.2025

Godz. emisji: 12.45

pg/kor/am

Czytaj także

Jeremi Przybora: podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku pomagało nam słuchanie swinga

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2024 13:00
- Z Jerzym Wasowskim poznaliśmy się we wrześniu 1939 roku podczas pełnienia naszych dyżurów w budynku Polskiego Radia na ul. Zielnej. A że czas był przykry i sytuacja oblężonej Warszawy mało komu już zostawiała odrobinę chociaż nadziei, odwiedzałem pana Jerzego w amplifikatorni i tam, ku pokrzepieniu serc, słuchaliśmy sobie ulubionego przez nas obu swinga łapanego z zachodnich stacji - wspominał pierwsze dni II wojny światowej Jeremi Przybora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański. Z archiwalnych wspomnień "kuriera z Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 12:47
20 stycznia mija 20 lat od śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego "kuriera z Warszawy", emisariusza Komendy Głównej AK i Rządu RP w Londynie, wieloletniego dyrektora sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarza, pisarza i publicysty. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" wysłuchaliśmy jego barwnych wspomnień.
rozwiń zwiń