Podróże ze sztuką. Archiwalne wspomnienia Andrzeja Strumiłły

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 14:34
W tym roku minęła 5. rocznica śmierci Andrzeja Strumiłły - znakomitego polskiego malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety, pisarza, scenografa, a także profesora ASP w Krakowie i byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ. Aby uczcić jego pamięć, wróciliśmy do wspomnień artysty, które nagrał dla radiowej Dwójki w 2017 roku.
Andrzej Strumiłło  polski malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz, scenograf, pracownik ASP w Krakowie
Andrzej Strumiłło – polski malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz, scenograf, pracownik ASP w KrakowieFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Andrzej Strumiłło studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i choć ukończył studia artystyczne, był człowiekiem wielu pasji i zawodów: hodował konie arabskie, wykładał na uczelniach artystycznych, był animatorem licznych przedsięwzięć kulturalnych. Wspaniale opowiadał i szczodrze dzielił się wspomnieniami z długiego i fascynującego życia. 

"Factum est" to jego wspomnienia, wydrukowane w książce prawie bez zmian. Notatki obejmują 30 lat życia Andrzeja Strumiłły.

Sztuka i podróże łączą się w opowieściach prof. Andrzeja Strumiłły. W archiwalnych nagraniach prof. Andrzej Strumiłło opowiadał o swojej podróży do Państwa Środka, gdzie trafił jako członek delegacji ludzi kultury polskiej z okazji 5-lecia Chińskiej Republiki Ludowej. Podczas swego pobytu miał okazję podpatrywać pracę słynnego chińskiego malarza Qi Baishi. 

W Dwójce wspominał swoje dzieciństwo i młodość, podróż do Chin, a także swoją myśliwską wyprawę do Związku Radzieckiego, o której marzył przez wiele lat. Mówił również o wojennym Wietnamie oraz pobycie w Nowym Jorku.

***

Na "Głosy z przeszłości" od poniedziałku do piątku (28.04-2.05) zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

am