58:47 2021_01_03_10_00_23_PR2_Cafe_muza.mp3 Rozmowa z José Maria Florêncio (Cafe "Muza"/Dwójka)
W pierwszą niedzielę 2021 roku spotkaliśmy się z jedną z czołowych postaci polskiego świata muzycznego - dyrygentem José Marią Florêncio. Urodził się w Brazylii, jednak od 1985 roku mieszka w Polsce. Pierwsze kroki w muzyce stawiał w swoim rodzinnym mieście Fortaleza, a kontynuował ją na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte. Swoje umiejętności uzupełniał na wielu kursach mistrzowskich w innych ośrodkach w swoim kraju, a także w nowojorskiej Juilliard School of Music i Musikhochschule w Wiedniu. W warszawskiej Akademii Muzycznej ukończył studia z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Henryka Czyża.
José Maria Florêncio: NOSPR jest dla mnie zespołem wymarzonym
Stypendium w Polsce
- Zostałem w Polsce przez przypadek. Znajomi Polacy, z którymi współpracowałem namówili mnie, że powinienem jeszcze się dokształcać. Że może pojechałbym do Polski. Zdecydowałem się aplikować na stypendium. I kiedy półtora roku później dostałem list od konsula, że za 10 dni mam być w Polsce, kupiłem bilet w jedną stronę. Przyjechałem do Warszawy, gdzie spotkałem wspaniałego profesora Henryka Czyża. Tuż po przyjeździe zacząłem dyrygować polskimi zespołami i z nimi wyjeżdżać. Zacząłem dostawać zaproszenia z różnych stron świata. Chyba to był dobry pomysł na moje życie. Kiedy zbliżał się koniec stypendium. Profesor zapytał mnie: "Panie José, gdzie Panu będzie lepiej niż w Polsce?" I postarał się, abym zaczął współpracować z polskimi instytucjami - wspominał José Maria Florêncio.
Czytaj też:
Po przyjeździe do Polski w 1985 roku, rozpoczął aktywną działalność dyrygencką. Piastował m.in. funkcję dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie i Filharmonii Poznańskiej, a także szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Zasługi prof. Henryka Czyża
Osobą, która w głównej mierze przyczyniła się do polskiej kariery dyrygenta i jego decyzji o pozostaniu w naszym kraju był prof. Henryk Czyż. - Gdy przyjechałem do Warszawy, profesor Czyż powiedział: "jesteś ukształtowany i najprawdopodobniej nie mam tu nic do nauczenia, ale chciałbym pomóc ci ukształtować inaczej twój sposób muzykowania". Dzięki niemu poznałem możliwości muzyczne kształtowania frazy, kolorów orkiestry, kształtowania formy w sposób tak głęboki, w jaki żaden z innych profesorów nie był w stanie mi przedstawić. Otworzył moje oczy w stronę takiej muzyki, jaką tworzą najwięksi. Staram się do dzisiaj być wierny tym wszystkim muzycznym ideałom - opowiadał José Maria Florêncio.
"Mamy dzisiaj dużo mniej czasu"
Od czasu, kiedy dyrygent zaczynał swoją karierę muzyczną, w Polsce i na świecie wiele się zmieniło. Zmieniły się czasy i oczekiwania. - Kiedyś było na wszystko więcej czasu. Dzisiaj często na przygotowanie trudnych utworów z dobrymi orkiestrami jest dużo mniej czasu. Albo w ogóle nie mamy prób. Trzeba przyjechać i wskoczyć w spektakl - mówił José Maria Florêncio.
José Maria Florêncio odkrywa małą polską Japonię
Czasy pandemii dotknęły artystów szczególnie. Zamknięte sale koncertowe wymusiły przeniesienie wielu działań do internetu. Zaczęła się walka o przetrwanie kultury. - Nie jest nowością, że robimy koncert przez internet. Natomiast ta wymiana energii na sali koncertowej między publicznością a nami, to że tego brakuje, jest naprawdę dużym ciężarem dla wszystkich artystów. Staramy się nie zniknąć. Staramy się dawać nadzieję. Ale wydaje mi się, że jesteśmy cały czas obecni w świadomości naszych melomanów - podsumował José Maria Florêncio .
José Maria Florêncio za swoją działalność został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami. Pod jego batutą zainscenizowano nie tylko dzieła operowe, ale również spektakle musicalowe. Ma na swoim koncie 18 płyt, przy których współpracował m.in. z londyńską orkiestrą Academy of Saint Martin in the Fields czy holenderską Orchestra of the 18th Century. Dokonał również nagrań ponad 300 tytułów dla Polskiego Radia i Telewizji.
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadził: Andrzej Sułek
Gość: José Maria Florêncio (dyrygent)
Data emisji: 3.01.2021
Godzina emisji: 10.00