Janusz Wawrowski gościem audycji Cafe "Muza"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2025 16:31
Jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Janusz Wawrowski dokonał wielu premier koncertów skrzypcowych. W audycji Cafe "Muza" opowie o swojej twórczości i muzycznych planach na przyszłość. 
Janusz Wawrowski jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia.
Janusz Wawrowski jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia.Foto: Fabrizio Maltese

Specjalnie dla niego utwory pisali: Tomasz J. Opałka, Marcin Markowicz, Norbert Palej, Dariusz Przybylski oraz Albena Petrovic. Z inicjatywy Janusza Wawrowskiego powstała także szczególna rekonstrukcja Koncertu skrzypcowego Ludomira Różyckiego, który zaginął w zrujnowanej powstaniem Warszawie w 1944 roku.

Janusz Wawrowski

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. w 1996 r. otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie oraz I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie.

Występuje jako solista na koncertach kameralnych i symfonicznych w największych salach w kraju i Europie. Dokonał także nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. 

*** 

Na audycję Cafe "Muza" w niedzielę (9.02) w godz. 10.00-11.00 zaprasza Agata Kwiecińska.

zch/pg

Czytaj także

Wojciech Błażejczyk: w improwizacji kluczowe są emocje [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2025 13:00
Kompozytor, reżyser dźwięku, pedagog i członek słynnego warszawskiego kolektywu muzyki nowej Hashtag ensemble. Autor kunsztownej muzyki, komponowanej między klasycznymi instrumentami, tworzonymi przez siebie obiektami dźwiękowymi i elektroniką, która wnika głęboko w widmo akustycznych dźwięków i przekształca je. Gościem Dwójki był Wojciech Błażejczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Trzaska: czuję się bardziej artystą niż muzykiem [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2025 13:45
- Myślę, że bycie artystą oznacza ciągłe istnienie w świecie ambiwalencji, gdzie pewność siebie musi spotykać się czasem nawet z tzw. zespołem oszusta. Czy ja jestem godny miana artysty? Czuję, że jest to jeden z kluczy do wytworzenia twórczej atmosfery, istnienie elementów pewności i niepewności w tym samym momencie - mówił w Dwójce Mikołaj Trzaska, muzyk i kompozytor.
rozwiń zwiń