Zaczęło się od skrzypiec
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął jako dziewięciolatek, ukończył studia muzyczne w klasie prof. Jana Rakowskiego w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, następnie studiował w Warszawie i Paryżu.
W 1939 roku Stefan Kamasa po raz pierwszy sięgnął po altówkę. - Była wojna, grałem wówczas na skrzypcach. Po wojnie znalazłem grono kolegów, którzy chcieli założyć kwartet, ale nie mieli altowiolisty - wspominał nasz gość. - Ponieważ często chodziłem w Poznaniu na koncerty Kwartetu Polskiego - Zdzisław Janke i Dezyderiusz Danczowski stanowili trzon tego kwartetu - zakochałem się w muzyce kameralnej.
Tylko altówka
- Zdecydowałem, że będę grał na stałe na altówce. Mój profesor Rakowski uprzedzał, że nie będzie dużego repertuaru, nie będzie Brahmsa, Czajkowskiego, Beethovena itd., ale ja byłem absolutnie zdecydowany - opowiadał muzyk. - Uczyłem się podobno bardzo szybko, pochłaniałem repertuar.
W latach 50. popularność zyskał koncert na altówkę Beli Bartóka. - Nie było nawet nut wówczas w Polsce, tylko mój profesor miał taką kieszonkową partyturę. Rozpisałem głosy na całą orkiestrę własnoręcznie, ponad 30 głosów - mówił altowiolista. - I rozniosła się wieść po Polsce, że gram koncert Bartóka.
Ostatni w Polsce koncert pod batutą Panufnika
Spektakularny debiut Stefana Kamasy jako solisty w koncercie na altówkę Beli Bartóka z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Andrzeja Panufnika w 1954 roku ugruntował jego wybitną pozycję w świecie muzycznym. - To był ostatni koncert Panufnika przed ucieczką do Londynu. Wyjechał wówczas nielegalnie i już nie wrócił, pamiętam, że to był moment przełomowy. To nagranie jest w Archiwum Polskiego Radia.
Artysta jest laureatem I nagrody na Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w 1957 roku w Warszawie.
Dla Stefana Kamasy swoje koncerty pisali najwięksi XX-wieczni kompozytorzy, m.in. Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Roman Palester czy Krzysztof Penderecki. Artysta był równocześnie pierwszym wykonawcą tych utworów.
Nagrody muzyczne i państwowe
Stefan Kamasa jest laureatem prestiżowych nagród, m.in.: nagrody krytyków francuskich "Diapason d'Or" - za nagranie płytowe Concerto lugubre Tadeusza Bairda, nagrody "Orfeusz" - za wykonanie Koncertu altówkowego Grażyny Bacewicz podczas festiwalu "Warszawska Jesień", Medalu Polihymni na "Poznańskiej Wiośnie" oraz Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w 1975 roku.
Czytaj także:
Jest także laureatem nagród państwowych, m.in. Złotego Medalu Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" w 2007 roku oraz odznaczeń: Złotego Krzyża Zasługi – 1978, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski – 1982 i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski – 2010. 22 lipca 2020 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
(wykorzystano materiały ze strony www.wieniawski.pl)
60:10 2022_07_31_10_00_04_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z prof. Stefanem Kamasą (Cafe "Muza"/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadził: Andrzej Sułek
Gość: Prof. Stefan Kamasa (altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog)
Data emisji: 31.07.2022
Godzina emisji: 10.00