Zbigniew Pilch: barok jest mi genetycznie bliski [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 12:26
- Jestem protestantem. W naszych kościołach muzyka dawna, np. Bach, szczególnie w śpiewach kościelnych jest gdzieś tam obecna. Barok był więc dla mnie ważny od dziecka, można wręcz powiedzieć, że był genetycznie ważny - mówił w Dwójce wirtuoz skrzypiec Zbigniew Pilch.

Jest jednym z najwybitniejszych skrzypków barokowych. Jego zainteresowania obejmują muzykę instrumentalną od XVI do XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem wirtuozowskiej literatury skrzypcowej.


Posłuchaj
58:14 2024_11_17 10_00_04_PR2_Cafe_muza.mp3 Zbigniew Pilch - wirtuoz skrzypiec z zamiłowaniem do baroku (Cafe Muza/Dwójka) 

Artysta, muzyk, skrzypek

- Wolę mówić o sobie po prostu jako skrzypku. Określenie skrzypek barokowy jest według mnie trochę za wąskie, bardziej raczej mogłoby mi odpowiadać skrzypek historyczny, ale to jest pretensjonalne w moim mniemaniu. Uwielbiam muzykę dawną, tak samo uwielbiam muzykę współczesną, dlatego wydaje mi się, że najlepiej pasuje skrzypek, bez dookreślania - tłumaczył Zbigniew Pilch.

Czytaj też:

Gość Dwójki jest absolwentem Wydziała Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie jego mistrzem był Zbigniew Szlezer. Jednocześnie specjalizował się w grze na skrzypcach barokowych pod kierunkiem Zygmunta Kaczmarskiego. W Polsce grał z niemal wszystkimi zespołami muzyki dawnej. Z koncertami zaprezentował się w całej Europie i w większości świata, grając razem z wieloma cenionymi orkiestrami.

Bogaty dorobek fonograficzny

Zbigniew Pilch na skrzypcach barokowych i współczesnych, altówce i violi d'amore. Koncertuje jako solista, kameralista i dyrygent.

Jego pierwsza solowa płyta ukazała się w 2017 roku ("Oświecony wirtuoz"). W jego dorobku fonograficznym znalazły się także wirtuozowskie koncerty skrzypcowe Feliksa Janiewicza wraz z Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Kaia Bumanna.

Batuta zamiast smyczka

Zbigniew Pilch występuje również jako dyrygent. Wraz z z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej (obecnie NFM Filharmonia Wrocławska) zarejestrował w 2009 roku Symfonie nr 103 i 104 Haydna. Wziął również udział w licznych, uhonorowanych wieloma nagrodami nagraniach, m.in. z Wrocławską Orkiestrą Barokową i Wrocław Baroque Ensemble.

Najnowszy album Zigniewa Pilcha - "Bach Romantique" (Bach Romantyczny) - ukazał się w sierpniu 2024 roku, a znalazły się na nim suity wiolonczelowe Johanna Sebastiana Bacha we wczesnoromantycznym, XIX-wiecznym opracowaniu Ferdinanda Davida na skrzypce.

Wybitny muzyk, ceniony pedagog

Artysta jest nie tylko koncertmistrzem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej od początku jej działalności, ale także członkiem Wrocław Baroque Ensemble. Jego ważną życiową rolą jest również nauczanie. Zbigniew Pilch jest profesorem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec barokowych oraz pełni funkcję kierownika Katedry Muzyki Dawnej. Wykłada także w ramach Festiwalu Varmia Musica w Lidzbarku Warmińskim.

W 2020 r. za wybitny dorobek artystyczny otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadzenie: Karol Furtak

Gość: Zbigniew Pilch (skrzypek)

Data emisji: 17.11.2024

Godz. emisji: 10.00

am/pg

Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: grać lepiej od siebie samego z wczoraj - to moje credo [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2024 12:12
- Grałem w Kaliszu koncert, na który przyjechała wycieczka ze szkoły muzycznej w Turku. Jeden z uczniów podszedł do mnie po występie i nieśmiało zapytał o moje muzyczne credo. Odpowiedziałem mu z największą szczerością: grać lepiej od siebie samego z wczoraj - mówił w Dwójce Krzysztof Jakowicz, wybitny skrzypek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy trzeba być Polakiem, by dobrze interpretować Chopina?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024 12:00
Czym dziś jest wykonawstwo muzyki narodowej? I czy muzyka tworzona np. przez Chopina, Sibeliusa lub Dvořáka to dobro narodowe, czy już wspólne? W audycji rozmawialiśmy o postrzeganiu różnych sposobów odtworzenia dzieł czeskiej, skandynawskiej i polskiej muzyki narodowej we współczesnej kulturze.
rozwiń zwiń