Janusz Wawrowski o Stradivariusie i roli twórczości Grażyny Bacewicz

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2025 13:50
Jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Janusz Wawrowski przywrócił do życia koncertowego zapomniany i przez wiele lat uznawany za zaginiony Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego, a w ostatnim czasie skupia się na twórczości Grażyny Bacewicz.

Specjalnie dla niego utwory pisali: Tomasz J. Opałka, Marcin Markowicz, Norbert Palej, Dariusz Przybylski oraz Albena Petrovic. Janusz Wawrowski dokonał wielu premier koncertów skrzypcowych. Jest też posiadaczem skrzypiec Stradivariusa, instrumentu z 1685 roku.

Posłuchaj
56:39 2025_02_09 10_00_06_PR2_Cafe_Muza.mp3 Janusz Wawrowski o Stradivariusie i roli twórczości Grażyny Bacewicz (Dwójka/ Cafe "Muza")

 

Stradivarius z 1685 roku

- Stałem się posiadaczem tego instrumentu, czyli mogę go używać. To wielkie szczęście. Najważniejsze dla mnie, jako dla muzyka, jest to, że mogę obcować z tak doskonałym instrumentem na co dzień i że pomaga mi on w kształtowaniu dobrej jakości dźwięku - powiedział w audycji Cafe "Muza".

Czytaj także:

Twórczość Grażyny Bacewicz

W dniu urodzin kompozytorki, ukazał się album Violin Oddysey vol. 1. Wydawnictwo stanowi otwarcie wieloletniego przedsięwzięcia fonograficznego. Janusz Wawrowski podjął się nagrania wszystkich dzieł skrzypcowych Grażyny Bacewicz.

Skrzypkowi towarzyszy Narodowa Litewska Orkiestra Symfoniczna pod dyr. Modestasa Pitrėnasa, a także pianista Tymoteusz Bies. W audycji podkreślił  rolę twórczości Grażyny Bacewicz w światowym repertuarze skrzypcowym.

Janusz Wawrowski

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. w 1996 r. otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie oraz I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie.

Występuje jako solista na koncertach kameralnych i symfonicznych w największych salach w kraju i Europie. Dokonał także nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadzenie: Agata Kwiecińska

Gość: Janusz Wawrowski (skrzypek, wykładowca)

Data emisji: 9.02.2025

Godz. emisji: 10.00

zch

Czytaj także

Wojciech Błażejczyk: w improwizacji kluczowe są emocje [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2025 13:00
Kompozytor, reżyser dźwięku, pedagog i członek słynnego warszawskiego kolektywu muzyki nowej Hashtag ensemble. Autor kunsztownej muzyki, komponowanej między klasycznymi instrumentami, tworzonymi przez siebie obiektami dźwiękowymi i elektroniką, która wnika głęboko w widmo akustycznych dźwięków i przekształca je. Gościem Dwójki był Wojciech Błażejczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Trzaska: czuję się bardziej artystą niż muzykiem [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2025 13:45
- Myślę, że bycie artystą oznacza ciągłe istnienie w świecie ambiwalencji, gdzie pewność siebie musi spotykać się czasem nawet z tzw. zespołem oszusta. Czy ja jestem godny miana artysty? Czuję, że jest to jeden z kluczy do wytworzenia twórczej atmosfery, istnienie elementów pewności i niepewności w tym samym momencie - mówił w Dwójce Mikołaj Trzaska, muzyk i kompozytor.
rozwiń zwiń