Ogórek zawiera 96 procent wody, banan 74, z człowiekiem zaś bywa różnie, na szczęście możemy to zmierzyć. Służy do tego specjalny przyrząd wyposażony w elektrody, który przyjedzie również na Piknik Naukowy. Podczas badania stajemy na platformie z elektrodami, kolejne chwytamy w dłonie. Ręce rozsuwamy na boki, dzięki czemu impuls elektryczny lepiej przepływa przez nasze ciało i badanie jest bardziej miarodajne.
Od czego zależy ilość wody w organizmie?
- To, ile w nas jest wody, zależy od wielu czynników. Najważniejszy z nich to wiek - mówi Agata Gaździńska, kierownik Pracowni Dietetyki i Leczenia Otyłości w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. - Im jesteśmy młodsi, tym wody mamy więcej. Noworodki mają jej prawie 80 procent. Gdy jesteśmy dorośli to mamy około 60 procent, a z wiekiem zawartość wody spada do około 50 procent - tłumaczy.
Zawartość wody w naszym organizmie zależy też od naszej płci. Kobiety mają jej mniej o około 10 procent, ale to też zależy od składu naszego ciała. - Kobiety mają mniej beztłuszczowej masy ciała, a mięśnie tej wody mają około 75 procent, zaś tłuszcz tylko 10 procent - wyjaśnia specjalistka. - Osoby otyłe mają zdecydowanie mniej wody, a te, które trenują, mają atletyczną budowę ciała, mają jej zdecydowanie więcej.
Najwięcej wody jest w płynach ustrojowych: krwi, limfie, soku żołądkowym. Jeśli chodzi o organy, to najbardziej "wodniste" są wątroba, nerki i serce - zawierają około 80 procent wody, mózg - 75 procent. Co ciekawe, woda - i to aż 20 procent - jest też w naszych kościach.
Czwórkowa reporterka Marta Zinkiewicz zdecydowała się na segmentowy pomiar masy ciała, który sprawdził wewnątrzkomórkową i zewnątrzkomórkową zawartość wody w jej organizmie. Marta Turczyńska, asystent w Pracowni Dietetyki i Leczenia Otyłości, wyniki naszej reporterki - 59,2 procent wody w organizmie - ocenia jako prawidłowe.
04:44 czwórka czat czwórki 16.05.2022.mp3 Ile wody zawiera ciało człowieka? Jak nawadniać organizm? (Czat Czwórki/Czwórka)
Ile należy pić?
Na zawartość wody w naszym ciele wpływa też nawadnianie. Mówi się, że należy pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie, jednak to też nie jest takie proste. - Wydaje się, że możemy wypić 1,5 litra rano i mamy z głowy. To tak nie działa - mówi rozmówczyni Czwórki. - Musimy się nawadniać regularnie, małymi porcjami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by pić 30 ml wody dziennie na kilogram masy ciała. Zależy to również od poziomu naszej aktywności fizycznej, ale też od pogody za oknem - dodaje.
Szacunkowe dzienne zapotrzebowanie na wodę to 0,7-2,5 litra w przypadku dzieci i 2-3 litry u osób dorosłych. Bez jedzenia człowiek może przeżyć miesiąc, bez wody - tydzień.
Na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na stanowisku Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej każdy z nas będzie mógł sprawdzić zawartość wody we własnym ciele, a nawet dowiedzieć się, jak zrobić domowy izotonik.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki