10:30 [ PR2]PR2 (mp3) 10 sierpień 2020 16_51_52.mp3 Książkowe polecenia Krzysztofa Koehlera (Literackie witaminy/Dwójka)
Krzysztof Koehler wyznał, że jako historyk literatury, nie ma jednej strategii czytania. - Czytanie jest moim zawodem. Staram się być na bieżąco z dorobkiem naukowym publikacji, poświęconym epoce, którą badam, czyli literatury staropolskiej. Jednak poszukuję też książek, które podpowiedzą mi nową perspektywę, inny rodzaj postrzegania świata otaczającego mnie - mówił gość audycji.
Jedną z takich lektur była dla Krzysztofa Koehlera powieść "Złota Pagoda" japońskiego pisarza Yukio Mishimy. - To opowieść o bardzo niedobrym człowieku, który jest narratorem. Tego bohatera się nie lubi, ponieważ podpalił ową Złotą Pagodę. Książka opowiada trochę o takiej osobie pokrzywdzonej, dziwnej, ze skazą. Jąka się, ma też jakieś problemy ze sobą. To niezwykle poruszająca powieść, gdyż pokazuje świat narracji buddyjskiej, czyli rozpłynięcia się w przestrzeni natury. Mishima zachęcił mnie też, żeby poszukiwać książek, które skierują mnie na wrażliwość Dalekiego Wschodu - opowiadał historyk literatury.
Czytaj też:
Kolejnym autorem, polecanym przez gościa "Literackich witamin", jest Bob Dylan. - To autor, którego w zasadzie słucham, nie czytam, moja wielka miłość literacka. Po wielu latach milczenia wydał dwupłytowy album Rough and Rowdy Ways, który zaczyna się poematem poświęconym zabójstwu Kennedy'ego. Głos starego barda opowiada o tej tragicznej historii, a zarazem o upadku rodzaju ludzkiego. Osiemnastominutowy medytacyjny utwór, za pomocą kolażu tytułów innych piosenek, opowiada historię nadchodzącej zagłady. Jest to chwilami porażająca swoją prostotą, a jednocześnie głębią nuta, którą odczuwało się u późnego Miłosza czy Herberta – rodzaj starego mistrza, literatury schyłku życia. Bob Dylan ma 79 lat, więc dzieli się spostrzeżeniem o życiu świata, Europy, Ameryki. W intrygujący sposób buduje też przestrzeń nowego życia, bo jest człowiekiem wierzącym, więc ta perspektywa metafizyczna jest mocno dominująca.
Krzysztof Koehler mówił również m.in. o tym, czy ucieszył się z Nagrody Nobla dla Boba Dylana, a także opowiadał o swoim odbiorze literatury Jakuba Małeckiego.
Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl
***
Tytuł audycji: Literackie witaminy
Prowadziła: Dorota Gacek
Gość: Krzysztof Koehler (polski historyk literatury, poeta i krytyk literacki, wicedyrektor Instytutu Książki)
Data emisji: 10.08.2020
Godzina emisji: 16.45