Prof. Jakub Sito: jesteśmy pomostem pomiędzy Wschodem a Zachodem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 13:10
- Polska jest pomiędzy Zachodem a ugruntowaną mentalnością wschodnią. Okres, w którym panował barok, te czynniki znakomicie zespolił - stwierdził w rozmowie z Robertem Mazurkiem prof. Jakub Sito, historyk sztuki, wykładowca, znawca baroku.
Prof. Jakub Sito
Prof. Jakub SitoFoto: PR2

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Barok zaszczepiony

Prof. Jakub Sito jest synem Jerzego Sity, znanego poety, dyplomaty i tłumacza Szekspira, wnukiem zamordowanego w Charkowie Pawła Sity. Jest miłośnikiem i badaczem baroku, także teoretykiem sztuki nowoczesnej.

- Zawsze ciągnęło mnie do kultury staropolskiej, bliska mi była epoka XVII i XVIII wieku – początkowo może ze względu na Sienkiewicza, także na zainteresowania mojego ojca, który wiekiem XVIII się zajmował. Ostatecznie doszło do tego na studiach, kiedy wybitne grono profesorów zainteresowało mnie tym stylem. Tak się złożyło, że w późnych latach 80. na Uniwersytecie Warszawskim wykładali wybitni znawcy baroku, a prof. Miłobędzki był znawcą światowej sławy. 

Bardzo polski

Czy o baroku można powiedzieć, że jest jednym z najbardziej rodzimych stylów w sztuce? - Barok jest rzeczywiście stylem par excellence polskim - podkreślił badacz. - Spośród różnych stylistyk, które zwłaszcza w kościołach się zasiedliły, barok najbardziej z polskością kojarzymy, choć nie jest to oczywiście wyłącznie styl polski.

Cofnijmy się jednak do źródeł, czyli do Italii końca wieku XVI. - Rozwijał się we Włoszech, następnie promieniował na Europę Północną przez cały szereg czynników, najpierw we Francji, potem w Niemczech i szeroko rozumianych krajach języka niemieckiego, a także w Polsce, gdzie zawitał w swoich pierwszych przejawach już na przełomie XVI i XVII wieku.

Codzienność badacza

Jak w praktyce wygląda praca naukowca śledzącego ewolucję w historii sztuki? - Zaplecze badawcze historyka jest mało atrakcyjne - przyznał nasz gość. - Siedzi się w archiwum wśród zatęchłych papierów, przeciera oczy, bo łzawią, słucha napomnień kierownika sali, wychodzi co chwilę na wietrzenie - opowiadał.  

- We wczesnych latach mojego życia naukowego bardzo dużo jeździłem, oglądałem - zaznaczył badacz. - Ale bardzo wiele sądów uciera się ponownie, to wcale nie jest raz na zawsze dane.

A dokąd prof. Sito poleca się wybrać, żeby zobaczyć perły baroku? Na początek dobre będą: Ołomuniec i Wilno, a w granicach Polski - Święta Lipka, Jarosław, Przemyśl i Leżajsk.


Posłuchaj
59:57 2022_07_09 12_00_00_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Rozmowa z prof. Jakubem Sito (Mazurek słucha /Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: prof. Jakub Sito (historyk sztuki)

Data emisji: 9.07.2022

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Bezcenne płyty z Archiwum Polskiego Radia pod czujnym okiem badaczy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 18:00
- Są to dość szczególnej konstrukcji płyty, mają metalową duszę i na ten metal naniesiony jest polimer, w tej warstwie w czasie nagrania igła ryła i zapisywała ścieżkę dźwiękową - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Tomasz Sawoszczuk z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który badał bezcenne metalofony z nagraniami Polskiego Radia z 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Wróblewska: ważne są dzieło i postawa artystyczna twórcy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 13:10
- Jeżeli patrzysz na sztukę ostatnich 30 lat, możesz się zdziwić, że artyści pewne rzeczy wiedzieli, przeczuwali, pokazali wcześniej, niż weszły one do obiegu - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, prezeska Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, wicedyrektorka Muzeum Getta Warszawskiego, a w latach 2010-2021 szefowa Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.
rozwiń zwiń