16:11 [ PR2]PR2 (mp3) 10 grudzień 2020 17_34_39.mp3 Jak można samotnie spędzać święta (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W audycji "O wszystkim z kulturą" zastanawialiśmy się razem z Janem Maciejewskim, czy samotne święta mają jakiś sens.
- Takie slogany, jak "spokojnych, rodzinnych świąt", czy "najważniejsze jest to, żeby w te święta nikt nie był sam" były tak często powtarzane, że w zasadzie do tego roku nic już dla nas nie znaczyły. A może właśnie w tym roku zaczną coś dla nas znaczyć i może właśnie to jest ta pierwsza okazja, że możemy się temu przyjrzeć - mówił Jan Maciejewski.
Słodkie sekrety pierniczków
Święta w pop-kulturze i w historii
Święta Bożego Narodzenia są najbardziej wspólnotowym czasem, nawet nieśmiertelny "Kevin sam w domu", który stał się pop-kulturową ikoną tych świąt mówi o tym, że nie da się ich spędzić zupełnie samotnie. - To są święta, które od początku mówią o tym, ze ludzie się zbierają, że lgną do siebie. Popatrzmy chociażby na podstawowe obrazy, które od początku w kulturze chrześcijańskiej się wiążą z narodzeniem Chrystusa w stajence. Sama stajenka jest miejscem, do którego nagle zbiegają się ludzie z przeróżnych stron świata - opowiadał Jan Maciejewski.
Okazuje się zatem, że to nie tylko pop-kultura sprawiła, że są to święta wspólnotowe, ale taka po prostu jest ich istota. - Pop-kultura bardzo sprawnie wykorzystała pewien nastrój. Może właśnie teraz, kiedy tego zabraknie, ten oklepany banał "magicznych świąt" nabierze jakiegoś znaczenia i okaże się, że jest rzeczywiście odbiciem pewnego niebiańskiego klimatu. To, że zwierzęta zaczynały mówić, ludzie przestawali się kłócić to jest wyraz tęsknoty za inną rzeczywistością, tą niebiańską - wyjaśniał Jan Maciejewski.
Czytaj też:
Jak zaangażować dziecko w przygotowania do Świąt?
Nowy sens samotnych świąt
Gość Dwójki uważa, że: "Wpatrywanie się samotnie w choinkę ma jeszcze mniej sensu niż jedzenie kolacji wigilijnej, czy śpiewanie kolęd w pojedynkę". Ze świętami związane są też liczne symbole. Choinka jako drzewo o stożkowym kształcie jest symbolem hierarchii z gwiazdą na jej szczycie. Łańcuchy z kolei są symbolem pielgrzymowania w kierunku szczytu, a lampki odbijają światło od Boga. Choinki, które są stawiane w największych miastach świata przyciągają tłumy ludzi i najbardziej szczególny moment to ten, kiedy rozbłysną na nich światła. Słychać wtedy okrzyki zachwytu i aplauz, a ludzie jednoczą się pod drzewkiem. Tak było do tej pory, a teraz...
Jeśli chcemy być posłuszni zaleceniom pandemicznym i nie gromadzić się w te święta, to czy w takim razie mają one w ogóle jakiś sens? - A może paradoksalnie to jest własnie ten sens - mówił Jan Maciejewski. - W tej chwili ciemności pewne rzeczy mogą nam się przypomnieć. Odczujemy jakiś brak, który będzie nie tylko brakiem jakiegoś przyzwyczajenia, czy elementów pop-kulturowych, i może wtedy zabrzmi ten pierwszy, czysty, źródłowy głos. I to z pewnym wyprzedzeniem są moje życzenia na te święta - dodał.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Michał Szułdrzyński
Gość: Jan Maciejewski (publicysta)
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 17.30