Z wykształcenia psycholog, z pasji przyrodnik
- Zawsze martwiłem się, że biedne ptaszki zimą sobie nie poradzą, jak leży śnieg i temperatura przekracza -10 stopni Celsjusza - mówi w reportażu Jacek Karczewski. - Zanim sam byłem w stanie wybudować karmnik, prosiłem o to starszego brata, który miał złote ręce. Siadał przed kilkoma drewienkami i potrafił z tego stworzyć piękny karmnik. Marek budował karmniki, a ja dbałem o to, żeby w nich coś było - opowiada.
31:02 "Kto mi dał skrzydła" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Jedynka) "Kto mi dał skrzydła" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Jedynka)
Wszystkie ścieżki prowadzą do ptaków
Bohater reportażu wspomina czasy, kiedy razem z rodziną w wigilię Bożego Narodzenia podążali na pasterkę. - Mieliśmy trzy kilometry do najbliższego kościoła. Ogromną frajdę sprawiało mi pójście przez las o tak później porze w blasku księżyca - mówi. - Wszystkie ścieżki prowadzą do ptaków. Patrząc na Gwiazdę Betlejemską, pomyślałem sobie o ptakach, które są naszymi ptakami Bożego Narodzenia. Dla mnie to są gile z tymi swoimi czerwonymi brzuszkami. Kiedy siadają nawet na bezlistnym drzewie, to wyglądają jak bombki zawieszone na klonie czy jaworze - słyszymy.
Album kompozytora Zbigniewa Preisnera "Moje kolędy na koniec wieku" wpisał się w pamięć Jacka Karczewskiego. Pierwsze wydanie płyty miało miejsce w 1999 roku. - Tyle lat minęło od jej pokazania, a dalej mnie tak samo wzrusza. Jest tam moja ukochana "Kolęda dla nieobecnych". Jest tam moment, kiedy zawsze zaczynam płakać - zdradza.
źródło: Brzózka/Youtube
Piękne kaczki krzyżówki
Kaczka krzyżówka jest najbardziej rozpowszechnioną kaczką na Ziemi. Kaczki krzyżówki są pięknie ubarwione (zwłaszcza kaczory) i z pewnością cieszą oko. Choć jej pierwotny zasięg występowania ograniczał się do półkuli północnej, ludzie rozwieźli Krzyżówkę po całym świecie: stąd jest obecna w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Południowej.
Przyjemnie byłoby pomyśleć, że stało się tak dlatego, że krzyżówki bardzo się ludziom podobają. - Nie pojmuję, jak można nie zatrzymać się na widok Krzyżówki i nie wiem, dlaczego ludzie przestali dostrzegać ptaki - stwierdza bohater reportażu.
Do Łazienek Królewskich w Warszawie przychodzi się m.in. dla kaczek mandarynek. - W dawnych czasach były one bardzo ważne dla Chińczyków, były symbolem miłości i wierności małżeńskiej. Nie jest to do końca zgodne z tym, jak żyją te kaczki - opowiada Jacek Karczewski.
Czytaj również:
Gołębie ważne dla społeczeństwa
W Polsce i w krajach sąsiednich żyje ok. pięciu gatunków gołębi. W aglomeracjach miejskich nie mają najlepszej opinii, często mówi się o nich w społeczeństwie "latające szczury". Według Jacka Karczewskiego takie nazewnictwo jest krzywdzące dla tych ptaków.
- Nie wiem, jak mogłyby wyglądać miasta bez gołębi. (...) Są to bardzo skromne, pracowite ptaki, które próbują przetrwać. Mało kto wie, że gołąb świetnie "czyta mapę" z lotu ptaka. Już starożytni Persowie używali gołębi jako ptaków pocztowych - słyszymy w reportażu.
***
Tytuł reportażu: "Kto mi dał skrzydła"
Autorka: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 28.12.2021 r.
Godzina emisji: 1.20
ans