Na wschód basenu Morza Śródziemnego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 11:01
Współczesna scena awangardowa i eksperymentalna wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego czerpie z niezwykle bogatych tradycji poszczególnych części regionu. W dzisiejszej Nocnej Strefie przyjrzymy się dwóm krajom: Egiptowi i Grecji.
Lekhfa Maurice Louca, Maryam Saleh, Tamer Abu Ghazaleh
Lekhfa Maurice Louca, Maryam Saleh, Tamer Abu GhazalehFoto: Omar-Mostafa
Poprowadzimy parabolę, która połączy punkty rozrzucone na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Posłuchamy artystów, tworzących muzykę, która wyrasta z tradycji, transponując ją na współczesne brzmienia.
Zanurzymy się w intrygujące uniwersum dźwięków egipskiego shaabi, electro-shaabi, popu i psychodelii, wspartego na solidnych beatach, przeplatanych subtelnością i zmysłowością lutni oud czy spokrewnionej z buzuki i sazem – buzuq (Alif, Maryam Saleh, Maurice Louca, Tamer Abu Ghazaleh, The Handover Trio).
Zanim to nastąpi, przypomnimy wybitną i rewolucyjną postać „faraona gitary elektrycznej”, Omara Khorshida i absolutnie kultowe, choć mało znane poza Egiptem kompozycje tragicznie zmarłego gitarzysty.
Nim pochylimy się nad pudłem z zakurzonymi płytami 78rpm, podróżując w czasie po tawernach Smyrny – współczesnego Izmiru, Stambułu, Aten i Salonik, do których na swój sposób zapraszają nas współcześni re-interpretatorzy rebetiko (Andy Moor & Yannis Kyriakides, Trio Tekke), prześledzimy oryginalne nagrania twórców takich jak Kostas Roukounas, Rita Abatzi, Giorgos Mitsakis, Marika Papagika, Dimitris Perdikopoulos czy Markos Vamvakaris.
Posłuchamy także głównych reprezentantów Laïko, kolejnego etapu greckiej muzyki popularnej, czerpiącej obficie z folkloru: Gioty Lidii, Panosa Gavalasa oraz Steliosa Kazantzidisa
***

Na audycję Nocna strefa we wtorek (17.12) o godz. 23.00 zaprasza Ula Nowak.

mg

 

Czytaj także

Rebetiko – tęskne piosenki uliczników

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 22:00
"Podejrzany" charakter tej muzyki spowodował, że w latach 30. zakazano jej wykonywania. I nie był to jedyny raz w XX w., gdy objęto ten styl cenzurą. O rebetiko opowiadaliśmy w przerwie inauguracyjnego koncertu festiwalu "Nowa Tradycja", którego gwiazdą była turecka wokalistka Çigdem Aslan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rebetiko i podróż do Grecji Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 09:31
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była niezrównana śpiewaczka muzyki ludowej i rebetiko - Georgia Mitaki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipska gwiazda zaranna. Portret Umm Kulthum

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 16:05
Ta audycja była ucztą dla miłośników arabskiej poetyki, przepełnioną muzyką, oszczędną w słowa prowadzącego. Wiersze wyśpiewała egipska pieśniarka Umm Kulthum, prawdopodobnie jeden z najważniejszych głosów Egiptu XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hamza El Din, nubijski wirtuoz oudu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 16:01
Bohaterem czwartkowej audycji był egipski muzyk z krainy, która znajduje się dziś w granicach południowego Egiptu i północnego Sudanu - Nubii. Hamza El Din studiował muzykę m.in. w Rzymie, swoimi występami w latach 60. skradł serce m.in. Boba Dylana, choć początkowo miał kształcić się na... elektromechanika.
rozwiń zwiń