22 kwietnia 1908 roku przyszła na świat Janina Lewandowska, pilot i jedyna kobieta-ofiara zbrodni katyńskiej. Prawdopodobnie zginęła w dniu swoich trzydziestych drugich urodzin.
Kliknij w obrazek, wejdź na strony serwisu specjalnego i dowiedz się więcej o zbrodni katyńskiej:
Była córką generała Józefa Dowbór-Muśnickiego, dowódcy powstania wielkopolskiego. W młodości pasjonowała się śpiewem, studiowała w konserwatorium muzycznym, lecz wobec sprzeciwu ojca nie zdecydowała się na karierę estradową.
23:42 janka_ anatomia zbrodni___3221_08_i_tr_0-0_99473311c6cb7b8[00].mp3 "Janka. Anatomia zbrodni" - reportaż Bożeny Falkowskiej poświęcony jedynej kobiecie-ofierze zbrodni katyńskiej. (PR, 3.11.2008)
Ukochała przestworza
Swoją przyszłość związała z lotnictwem. W 1936 roku zdobyła licencję pilota motorowego.
- Jeszcze jako licealistkę ojciec zabierał ją na zawody lotnicze do Ławicy koło Poznania. Już w 1930 roku skoczyła ze spadochronem z wysokości 5 tys. metrów. Według relacji ówczesnej prasy była jedyną kobietą, która z tejże wysokości skoczyła – mówił w reportażu Bożeny Falkowskiej "Janka. Anatomia Zbrodni" Józef Grajek, prezes Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbor-Muśnickiego.
Podczas kursów szybowcowych poznała swojego przyszłego męża, Mieczysława Lewandowskiego. Pobrali się 10 czerwca 1939. Ich małżeńskie życie przerwała wojna. Janina zgłosiła się do służby. Po wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski 17 września 1939 została wzięta do niewoli przez Armię Czerwoną.
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny
Ofiara zbrodni
Janina Lewandowska trafiła do obozu w Ostaszkowie, następnie przewieziono ją do Kozielska. - W obozie pomagała księdzu Ziółkowskiemu w organizowaniu tajnego życia religijnego – opowiadał Józef Grajek.
Mąż Janiny trafił do niemieckiej niewoli. Udało mu się uciec. Przedostał się na Zachód, gdzie walczył w polskich siłach powietrznych. Takiego szczęścia nie miała siostra Janiny Lewandowskiej, która zginęła rozstrzelana przez Niemców.
Post mortem
Ciało jedynej kobiety-ofiary zbrodni katyńskiej zostało ekshumowane przez Niemców. Czaszka Janiny Lewandowskiej trafiła do prof. Gerarda Butza. W 1945 roku została ukryta przez prof. Bolesława Popielskiego w obawie przed UB i NKWD.
Jaka była historia Janiny Lewandowskiej? Co działo się z jej doczesnymi szczątkami? Posłuchaj reportażu Bożeny Falkowskiej.