Na 70-lecie monachijskiej redakcji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa - ciąg dalszy wspomnień związanych z początkami Głosu Wolnej Polski - jak w początkowych latach działalności nazywano RWE. Wyjątkowe nagrania z pierwszych lat działania stacji, nadającej swój program spoza żelaznej kurtyny. Głosy najważniejszych współpracowników redakcji, ważne i nierzadko zabawne epizody z jej historii.
Reportaż na 20-lecie
W 20-lecie powstania Radia Wolna Europa, 24 kwietnia 1972 roku Redakcja Polska zaprosiła swoich słuchaczy do wizyty w murach rozgłośni zakazanej przez PRL. Przewodnikiem w reportażu był Marek Łatyński, w radiu znany jako Michał Suszycki, późniejszy (po Zdzisławie Najderze) dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Odpowiedź na kampanię dezinformacyjną
- Mam wrażenie, że powodem przygotowania i emisji tej audycji była nie tylko rocznica, ale kampania zniesławiająca radio w kraju - mówił Rafał Habielski. - To jest czas po powrocie do Polski – jeśli można tak powiedzieć – kpt. Andrzeja Szychowicza, po wykonaniu zadania, które sprowadzało się do tego, żeby radio dyskredytować i kompromitować jego pracowników. Opublikował na ten temat dwie książki.
Zobacz także: Serwis specjalny o Radiu Wolna Europa - RADIA WOLNOŚCI >>>
- W czasie, kiedy ta audycja była emitowana, Szychowicz jeździł po Polsce z odczytami, z tymi rewelacjami zdobytymi w czasie pracy w radiu - tłumaczył historyk. - Mam wrażenie, że rocznica rocznicą, ale to także próba ocieplenia wizerunku RWE. Pokazania nie jako zajadłej instytucji nastawionej na kwestie polityczne, tylko zatrudniającej ludzi, zajmującej się zagadnieniami politycznymi, ale nie tylko.
Imponująca liczba źródeł
Newsroom, sekretariat redakcji, nasłuch itd. Słuchacze zza żelaznej kurtyny dzięki reportażowi mogli dowiedzieć się, z jakich źródeł korzystają dziennikarze. - Wolna Europa była chyba najlepiej wyposażoną w Europie redakcją medium publicznego - podkreślił Andrzej Mietkowski. - Liczba agencji informacyjnych podpiętych do dalekopisów, źródeł informacji dla stacji oddalonej od swojego kraju nadawania była imponująca - dodał.
30:09 Ślady pamięci Dwójka 13 czerwiec 2022 17_29_09.mp3 Wizyta w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 20-lecie powstania, cz.1. (Ślady pamięci/Dwójka)
28:08 Ślady pamieci Dwójka 20 czerwiec 2022 17_30_50.mp3 Wizyta w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 20-lecie powstania, cz.2. (Ślady pamięci/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Ślady pamięci
Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski
Data emisji: 13.06.2022
Godzina emisji: 17.30