Początki muzyki symfonicznej z udziałem rogów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 23:00
Kiedy orkiestrę w Esterházie opuścił grający na rogu Pan Knoblauch, Józef Haydn popadł w tarapaty. Nie miał pełnego składu orkiestry. Wielkim szczęściem okazał się moment, kiedy sekcja była znowu cała w komplecie.
Rogi, czyli waltornie
Rogi, czyli waltornieFoto: Shutterstock/Stokkete

Haydn miał już czterech wspaniałych muzyków, dlatego też skomponował 31. Symfonię D-dur "Hornsignal". Takie były początki muzyki symfonicznej z udziałem rogów - instrumentów, bez których nie sposób jej sobie wyobrazić. Jaka kryje się za tym historia? Jak to wszystko przebiegało? Jak to się kształtowało? Gdzie można znaleźć najpiękniejsze partie solowe na rogi?

To zagadnienia kolejnej odsłony "Karnawału Instrumentów" Łukasza Borowicza.

W audycji m.in.:

Joseph Haydn - Symfonia D-dur nr 31

wykonawcy: The Academy of Ancient Music, dyr. Christopher Hogwood

wyd. L'Oiseau-Lyre, 1990 r.

Posłuchaj
59:45 2020_10_16_22_00_04_Karnawał_instrumentów.mp3 Łukasz Borowicz o roli waltorni (Karnawał instrumentów/Dwójka)

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz - utytułowany dyrygent, szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, a także laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 27.10.2023 (powtórka audycji z 16.10.2020)

Godz. emisji: 22.00

Czytaj także

Michał Biel: umiejętność grania a vista jest niesamowicie ważna

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 19:26
- Nie chcę powiedzieć, że nasza gra jest podporządkowana temu, co robi wokalista, ale powinna być na tyle elastyczna, aby zawsze uwypuklić najpiękniejsze strony śpiewaka i schować, kiedy coś nie wyjdzie - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Michał Biel, pianista wielokrotnie nagradzany za sztukę akompaniamentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ritter i Rutkowski w gąszczu fortepianów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 19:30
Na "Domówkę z Dwójką" zapraszali pianiści Tomasz Ritter i Hubert Rutkowski. W repertuarze m.in. preludia i mazurek Fryderyka Chopina. Koncert transmitowaliśmy na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń