ZOBACZ WIDEO:
[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]
Nieźle poradził sobie z tematem Olivier Messieaen, który z zamiłowania był ornitologiem. Śpiew ptaków wykorzystywał w swoich kompozycjach. Na szerszą skalę pokazał go w utworze Réveil des oiseaux (Przebudzenie ptaków) – materiał muzyczny tego utworu opiera się na odgłosach wydawanych przez ptaki pomiędzy północą a południem.
Messiaen rozpoczął włączanie śpiewu ptaków do wszystkich swoich kompozycji, w kilku z nich śpiew ptaków jest najważniejszym elementem utworu, co jest również zasygnalizowane w tytule (zbiór 13 utworów na fortepian zatytułowany Catalogue d’oiseaux – Katalog ptaków – ukończony w roku 1958 i La fauvette des jardins z roku 1971).
Z kolei jednym z najpopularniejszych utworów w Anglii jest "The Lark Ascending" (Skowronek wzlatujący) Ralpha Vaughana Williamsa. Kompozytor pisał symfonie, opery, muzykę kameralną, muzykę chóralną, jak również filmową, był także badaczem kultury ludowej. Nie znosił fortepianu, ale kochał skrzypce, które nazywał "muzycznym wybawieniem".
Kompozycja "The Lark Ascending" powstała w roku 1914. Przeznaczona została na skrzypce i orkiestrę.
117:07 2022_03_05 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Ptasie trele w partyturze (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show
Prowadził: Waldemar Malicki
Data emisji: 5.03.2022
Godzina emisji: 10.00